Bilgisayarın İnsan Hayatına Etkisi

Günümüzün vazgeçilmezi olan bilgisayar veya bilgisayar temelli diğer elektronik icatlar neden hayatımızdan atamadığımız bir parçamız, günlük yaşantımızı etkileyen bir etken oldu? Bu icatlar

bizi; Ne kadar etkiledi? Ne kadar faydalı? Ne kadar zararlı?

Bu yazıyı bu sorulara kendimce cevap vermek için yazıyorum.

İlk önce icadından bahsetmek isterim bilgisayarın ancak bu sefer kim, nerede, nasıl yapmış gibisinden değil etkisinden bahsederek olacak. Bildiğiniz gibi bilgisayarın atası bir hesaplama aracı olan abaküstür. İnsan hayatında hesaplama işlemini pratik hala getiren bu icat şüphesiz insan faydasınadır. Sonrasında ilk işlemcilerin icat edilmesiyle hesap makineleri karşımıza çıktı. Bu makineler hep insanoğlunun faydasına oldu. Tabi bizlere buda yetmedi, yetmemeli ve yetmeyecek ki bilginin depolanması için diskler icat etmeyi, iki kablonun ucunu bir birine bağlayarak elektronik devreler kurmayı, bunları geliştirerek bilgisayarı icat etmeyi başardık. İlk bilgisayarın boyutlarını, depolama kapasitesini, işlem hızını düşünürsek son 15 yılda bu başarıya başarılar kattık ve günümüz teknolojisine ulaştık. Emin olun bunların daha fazlasını göreceğiz. Peki, günümüz teknolojilerinin özelliklede bilgisayarların fayda ve zararları nelerdir? Şimdi birazda bundan bahsedelim. Şimdi kullanacağım cümle çok net olacak: “Bilgisayar ve diğer teknolojilerin faydası ve zararı tamamen kullanıcının elindedir.”. Sizce de öyle değil mi? Eğer insan bilgisayarı ve diğer teknolojileri araştırma, bilgi edinme, vs. aklınıza gelecek tüm olumlu işlerde kullanıyorsa bilgisayar ve diğer teknolojilerin faydasını görür. Bununla da kalmaz edindiği bilgileri paylaşır ve kendinden bir şeyler katarsa faydasına fayda katar. Bu sitenin amacı da bu ve bende burada bu amaçla editörlük yapıyorum. Faydalarını da kendimce elden geçirdiğime göre zararlarından da bahsedeyim. Faydasının kullanıcının elinde olduğu dediğimiz gibi zararı da kullanıcının elinde. Ve ciddi boyutlara ulaşan bu zararlar en küçüğümüzden en büyüğümüze bilgisayar başına oturan herkesi ele alıyor. Kötü niyetli insanların boş durmadığı bu dünyada gelişen teknolojileri kullandıkları da apaçık. Her teknolojik gelişmede biraz daha kendi lehlerine güç katmak ve kontrolü ele geçirmek istiyorlar. Kulağa biraz inanması ama gerçek. Neden mi? Bi düşünün artık insanlar bu teknolojinin verdiği bir anlık zevk için zamanını, parasını boşa harcamaya başladı yetmedi bağımlı oldular. İşte bu gerçek bilgisayarın ve diğer teknolojilerin hayatımıza en büyük zararıdır.

Unutmayın bu sizin elinizde geçici zevkler için teknolojinin arkasındakilere köle olmaya gerek yok. Onun yerine bilgi birikimimizle gelecek için kalıcı izler bırakarak boş heveslerden çok fazlasını elde edebilir, mutlu olabiliriz.

Teknolojiyi kendiniz ve insanlık faydasına kullanmanız dileğiyle….

Osman KORUCU

Merhaba, ben Osman. Erzurumluyum. Atatürk Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği okuyorum. Üniversiteye başladığım zamana kadar yazılımla uğraşmasam da bilgisayar ile çok vakit geçiriyordum. İlk kez aldığım yazılım dersleri C / C++ oldu sonrasında ise HTML, CSS, JavaScript, Java ve Python dersleri aldım. Kendimi geliştirip mobil platformlara yönelmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir