Bilgisayar Mühendisliği Nedir?

Merhaba arkadaşlar bugün benimde okumakta olduğum bilgisayar mühendisliği bölümünün ne amaç için var olduğunu teknik şekilde bahsetmeden size bir öğrenci gözüyle anlatacağım. Bu yazı karşılaşabileceğiniz sorunları ve almanız gereken sorumlulukları dile getireceğim.

Arkadaşlar eğer bu yazıyı okuyorsanız eminim ki bir çoğunuz bilgisayar, yazılım veya teknolojinin diğer kısımlarına ilgili. Dolayısıyla hayatınızın en önemli safası, çalışma hayatında da bu ilginiz üzerine gitmek istiyorsunuz. Bende bunu istiyordum ve bilgisayar mühendisliği tercih ettim. Peki bilgisayar mühendisliği ne idi?

Bilgisayar mühendisliği dünyamızda ve ülkemizde çok farklı alanlarda hizmet veren bir dal. Bundan dolayı okul öğrenimimizin bir yöne doğru eğilmesi gerekiyor. En başta yazılım ve onunda içinde bulunan web programlama, mobil programlama vs. daha sonra ağ yönetimi, güvenlik sistemleri, yapay zeka geliştirme ve donanım geliştirme gibi bir çok alt dalı bulunduran bilgisayar mühendisliği size çok imkan tanıyacaktır. Ancak okuyacağınız bu bölümde “Ben bunu mu yapacaktım?”, “Bu benim ne işime yarayacak?” diyeceğiniz bir çok sitemi de beraberinde getirecektir. Eğer sadece kendi ilgi alanınıza örneğin yazılıma yönelik bi öğrenim görmeyi bekliyorsanız yanılıyorsunuz. İlk önce mühendis olabilmek için temel mühendislik derslerini tamamlamalı. Sonra bilgisayar mühendisi olabilmek için size verilen dersleri geçmeli. Ve okuldan ayrılınca yapmak istediğiniz iş için kendiniz gayret göstermelisiniz. Üniversiteler size bir yere kadar yardımcı oluyor. Siz kendinizi geliştirmelisiniz. Eğer buna çaba gösterirseniz elbette okulunuz da gerek arkadaşlarınız, gerek hocalarınız size destek verecektir. Bu bölümde geçirdiğim 2 yılda bilgisayar mühendisliğinde iş için tecrübe, tecrübe için ise çalışma olduğunu anladım. Bir proje üretmek, sonu hakkında pek ümitli olmasanız da bir projeye başlamak size çok şey katacaktır. Eğer ben bilgisayar mühendisliğini bitirdim demek istiyorsanız not durumunuza değil projelerdeki başarılarınıza bakın derim. Elle tutulur projeleriniz çevrenizdeki kişilerde sizin not durumunuzdan daha büyük etki gösterir. Bir çok proje üretmeye çalışın bunlar internet ortamında, bilgisayarlarda, telefonlarda veya gelişen yeni teknolojiler üzerinde olabilir. Bunu başarmak için bu bölüme gelmelisiniz düşünceleriniz farklı olmasın. Bu sizin iyiliğiniz için.

Kısaca şunu demeliyim bir mühendis olmak sonra bilgisayar mühendisi olmak ve en sonunda başarı olmak için bu adımları sağlam atarak ilerlemelisiniz. Karşınıza farklı derecede zorluklar çıkacaktır bunu aşabilirsiniz…

Osman KORUCU

Merhaba, ben Osman. Erzurumluyum. Atatürk Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği okuyorum. Üniversiteye başladığım zamana kadar yazılımla uğraşmasam da bilgisayar ile çok vakit geçiriyordum. İlk kez aldığım yazılım dersleri C / C++ oldu sonrasında ise HTML, CSS, JavaScript, Java ve Python dersleri aldım. Kendimi geliştirip mobil platformlara yönelmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir