Kontrol Yapıları ve Döngüler(Control Structures and Cycles)

 

Kontrol Yapıları(Control Structures): Günlük hayatımızda yaşadığımız bazı olayların belli bir şarta göre gerçekleştiğini kabul ederiz. Örneğin; 250 TL biriktirebilirsek bisiklet, 1500 TL biriktirebilirsek Bilgisayar alabiliriz ve bunu dahada genişletebiliriz. Gördüğünüz gibi bazı olayların gerçekleşmesi için bazı şartlara ihtiyaç vardır. Bunları kod yazarken sağlamakiçin bazı kontrol ifadelerine ihtiyaç duyarız. Java’da 3 kontrol yapısı vardır.Bunlar; if-else, if-else if ve switch komutlarıdır.

IF-ELSE Yapısı: Belirlediğimiz şartlar doğrultusunda if komutu içerisine giren şartımız doğruysa true dödürür.Eğer değilse else de false döndürür.(if her zaman true değeri,else her zaman false değeri döndürür.)

IF-ELSE IF Yapısı: Önceki anlattığımız örnekte sadece 2 şartımız vardı. Peki şartlarımız artarsa ne yapacağımızı görelim şimdi; Örneğin: Sınavdan 78 aldınız ve harf notunun ne geleceğine bakacaksınız AA-FF
kadar olduğunu farz edersek if-else koşulu yetmeyecektir. Bu yüzden fazla  koşul kullanabileceğimiz if-else if yapısını kullanalım.

İç İçe IF Yapıları: Farz edelim koşulumuzu etkileyen başka bir koşulumuz varsa ve tekrar kontrol etmek istiyorsak tekrar if yapımızı kullanabiliriz  ilk koşulumuz içerisinde örneğimize bakalım;

Arkadaşlar bu bölümde kontrol yapıları ve kontrol yapılarındaki if-else, if else-if ve iç içe yapılı kontrol yapılarını işledik takibiniz için teşekkürler…Bizi takip etmeye devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir