Web Programlamaya Giriş&&Web Programlamaya Nereden Başlamalıyım

Merhaba arkadaşlar bugünkü yazımda web programlama öğrenmek isteyenler için giriş yazısı yazmak istedim. Ama öncelikli olarak web sitelerinden bahsetmek istiyorum. Web siteleri hepimizin bildiği ve çok kullandığı sosyal medya, e-ticaret, film, müzik vb. gibi sitelerden oluşur. Bu web sitelerini yapmak için yapılan programlamaya web programlama adını veriyoruz. Web programlama öncelikli olarak 2 bölüme ayrılır.1-Sunucu Taraflı 2-İstemci Taraflı olmak üzere bölümlere ayrılır.

1-)Sunucu Taraflı

Yapılan web sitesinin dinamik olmasını sağlar yani arkada sunucu kullanılarak veri akışı sağlanır. Sunucu taraflı web programlama dillerine örnek olarak PHP,ASP.Net,JSF vb. örneklerini verebiliriz. Bu diller ile veri tabanı işlemleri de yapılabilir zaten çoğunlukla veri akışları veri tabanından çekilen verilerin web sitesine aktarılması için kullanılır.

2-)İstemci Taraflı

Statik web sitelerinde kullanıcı ile etkileşime geçmek için kullanılır. Bu etkileşime örnek vermek istersek yapılan yorumlar, resimlerin hareketli şekilde geçmesi(Slider), animasyonlar vb. örnekleri verebiliriz. Bu şekilde bir web site yapmak istersek kullanacağımız dillere örnek olarak JavaScript, Angular, Node js,  JQuery dillerini örnek olarak verebiliriz. Bu örnek olarak verdiğimiz diller sunucu taraflı kısmında verdiğimiz örnekler gibi birer programlama dili değildir. Bu örnekte verdiğimiz diller betik dilleridir. Zaten örneklerdeki dillerin bazıları JavaScript dilinin kütüphaneleridir.

Web programlama öğrenmek istiyorsanız hangi kısımda kariyerinizi ilerleteceğinize karar vermeniz gerekmektedir. Her iki kısımda da azda olsa bilmeniz gereken HTML ve CSS olacaktır. Web programlamaya bu ikisini öğrenerek başlayabilirsiniz. Şimdi HTML ve CSS kavramlarını açalım:

HTML(Hyper Text Markup Language)

Html, web sitelerini oluşturmak için kullanılan metin işaretleme dilidir. HTML kullanarak basit bir web sitesi yapabiliriz. Zaten web sitesini yukarıdaki kısımlardan herhangi biriyle yazdığınızda tarayıcınız o kodları HTML koduna yorumlar. Şimdi örnek olarak HTML koduyla bir button yazalım.

 

CSS(Cascading Style Sheets)

Basamaklı Stil Şablonları çevirisine gelen CSS yazdığımız HTML kodlarını süslemek ya da görüntülerini düzenlemek için kullanılan bir dildir. <style></style> kodları arasına yazılır. Örnek olarak vermek istersek yukarıda HTML ile yazdığımız button’ un rengini kırmızı yapalım ve boyutunu değiştirelim.

 

Örnekte gördüğümüz gibi button nesnemizin görüntüsünü istediğimiz şekilde değiştirdik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir