Java’da Kontrol Yapıları ve Döngüler 4(Control Structures and Cycles)

FOR Döngüsü: Bu döngü türünde belirli bir aralık belirtilir ve bu aralık boyunca döngü çalışır. İlk olarak değişkenimize başlangıç değeri verilir, daha sonraki ifadede koşul balirtilir, son ifadeye arttırım veya azalım miktarı belirtilerek koşul doğru olduğu sürece döngü çalışır ve koşul sona erdiğinde döngüden çıkılır. İlk satırda yazılan kodalrımız her seferinde bir kez çalışır. Bu döngü genellike belirli bir değere kadar olan sayıların matematiksel işmelerin yapılmasında, belirli tekrar işlemlerinde sıklıkça kullanacağız. Şimdi 0-20 arasındaki çift sayıları gösteren programımızı yazalım;

Gördüğünüz gibi ilk olarak i’yi 0 eşitledik, sonra aralığımızı belirledik ve en son olarak artım miktarı olarak 2 belirledik ve blok içerisinde çift 0-20 arasındaki çift sayılarımızı ekrana yazdırdık.

Yukarıdaki örneğimizde ise 8-80 arasındaki 8’e tam bölünebilen sayılarımızı ekrana yazdırdık bi önceki örneğimizdeki kuralları buradada uyguladık.

While dögümüzde olduğu gibi, For döngümüzde de sonsuz döngü mevcut aşagıdaki kodalrımızı denersek  sonsuz bir döngüye oluşacaktır.

Farklı 2 değişkeni for döngümüz içerisinde artırmak,azaltmak veya karşılaştırmak mevcuttur. Bunları farklı değişkenler arasına virgül kayarak yapabiliriz şimdi örneğimize bakarak daha iy anlayalım.

Örnekte gördüğünüz gibi virgülle değişkenlerimizi birbirinden ayırdık, i arttırırken j’yi azalttık her seferinde küçük mü? kontrolü yaptık.

Şuana kadar hep int tipindeki verillerle işlem gördük, for içerisinde char tipinde verilerlede işlem yapmak mümkün şimdi bi örnek yapalım char tipiyle ilgili;

Bu örneğimizde alfabemizdeki tüm harfleri yazdırdık istedik ve yine ilk degerimizi belirttik, koşulumuzu ifade ettik vede arttırma işlemi yaparak tüm harflerimizi yazdırdık. Gördüğünüz gibi char tipindeki verilerlede işlem yapmak mümkün. Arkadaşlar bu bölümde döngüler kısmının For döngümüzü anlatmaya çalıştık takibiniz için teşekkürler…Bizi takip etmeye devam edin bol kodlu günler…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir