Veri Yapıları ve Algoritma

Bilgisayar bilimlerinde önemli bir yere sahip olan Veri Yapıları ve Algoritma alanı…

Evet arkadaşlar bu yazımda bu konudan size teorik kısma girmeden aynı “Bilgisayar Organizasyonu ve Tasarımı” dersindeki gibi bahsedeceğim. Veri Yapıları ve Algoritma alanlarının ne olduğunu, bize neler kazandıracağını ayrı ayrı anlatmak istiyorum.

Öncelikle “Algoritma” ,

Bilgisayar üzerine yazılım yapmaya ilk başladığınız anda karşılaşacağınız bu terim temel anlamda sizin ilk kodlarınız olacaktır. Malum bilgisayar mekanik bir cihaz ve insanlar gibi bir öğrenme yeti si yok bundan dolayı onu programla malıyız. Ve bizim gibi neyin hatalı neyin hatasız olduğunu kavrayamayacağın dan onu isteklerimiz doğrultusunda doğru bir şekilde programla malıyız ki sonuca ulaşabilelim. İşte bu kısımda karşımıza algoritma çıkacaktır. Algoritma hedefe ulaşmamız için gereken adımları doğru sırayla işlediğimiz bir liste gibi düşünülebilir. Ve bir hedefe varmanın birden fazla yolu olduğu da bilinmelidir. Bizim bu alanda yapmamız gereken doğru algoritmayı bulmak. Doğru algoritmayı bulurken yapacağımız programlamaya göre zamanı, hızı, kullanılabilirliği, değiştirebilirliği (sonradan üzerinde değişiklik yapma ihtiyacı) gibi durumlarını en iyi hale getirmeliyiz. Bunu yapmak emin olun ki üzerinizdeki yükü hafifletecektir. Şuanda dünyada AR-GE çalışmaları ile ne kadar donanımsal yenilikler bulunmaya çalışılıyorsa bi o kadarda yazılımsal olarak ilerlenmeye çalışılıyor. Artık teknoloji geliştirilirken mikro saniyeler ile karşılaştırmalar, çok ince matematiksel işlemler yapılıyor. Buda bize algoritmanın aslında sadece hedefe ulaşmak için olmadığını o hedefe, sonuca ulaşma yarışında teknik, hız, zaman vs. anlamlarda da lazım olduğunu gösteriyor.

“Veri Yapıları”,

Bu alan ise insanların ihtiyaçlarının karşılanması ve teknolojinin gelişiminin sağlanması için ince algoritmalar kullanılarak oluşturulmuş; verilerin güvenli,  dinamik, sağlam vs. şekillenmesini sağlayan alandır. İnce algoritmalar kullanılarak oluşturulmuş dediğimiz bu yapılar geçmişten günümüze büyük bir gelişim geçirmiştir. Ve dahada fazla geliştirme sağlamak için bu alan üzerinde çok çalışmak gerekir.

Bu alanda ilerlemek bize gelecekte ihtiyaçlarımızın daha büyük kısımlarını karşılayabilen teknolojiler kazandırır. Mesela yapay zekaları geliştirebilir, fizik alanında uzayda yapılacak keşifleri kolaylaştırabilir, sağlık alanında insanlar için deva olabiliriz. En nihayetinde bilimin her alanına ışık tutacak yenilikleri oluşturabiliriz.

 

Bilgisayar biliminin bizler için vaat edeceği  ne kadar şey olduğunu söyleyebiliyorsak, Bizimde onun üzerinde ilerleyebileceğimiz çok yolumuz olduğunu söyleyebiliriz…

Osman KORUCU

Merhaba, ben Osman. Erzurumluyum. Atatürk Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği okuyorum. Üniversiteye başladığım zamana kadar yazılımla uğraşmasam da bilgisayar ile çok vakit geçiriyordum. İlk kez aldığım yazılım dersleri C / C++ oldu sonrasında ise HTML, CSS, JavaScript, Java ve Python dersleri aldım. Kendimi geliştirip mobil platformlara yönelmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir