Windows Fall Creators Güncellemesi Yakında Başlıyor

Microsoft’ un son işletim sistemi Windows 10′ un yeni güncellemesi Ekim ayında kullanıcılara sunulacak. Yakın zaman önce büyük bir güncelleme alan Windows 10′ un bu sene içerisindeki 2. büyük güncellemesinde önemli yenilikler olacak.

En önemli yeniliklerinden birisi “Windows Story Remix” adındaki uygulama. Geçen büyük güncelleme ile 3 boyuta önem veren Microsoft şimdi ise “.Net” ile geliştirilen uygulama ile fotoğraf ve videolarınızı 3 boyutlu olarak dönüştürmenize olanak sağlayacak. Ayrıca uygulama soundtrack, tema ve sinematik geçişler kullanacak.

Bir başka yenilik ise artık kişisel bilgisayarlarda sayısı artan dokunmatik paneller için, “Windows Ink” uygulamasının geliştirilmesi ile kalem ve dokunmatik paneller daha kullanışlı olacak. Örneğin bir PDF belgesi üzerinde çizim yapıp, yazı yazmak kolayca yapılacak.

Yeni özelliklerden bir diğeri ise “Timeline”, Windows’ un yedekleme özelliğinin görselleştirilmiş hali olan uygulama geçmişte ele alınan dokümanları gösterebilecek.

Bu uygulamaların yanında gelen “Clipboard” özelliği ise kopyala  – yapıştır özelliğini ileri boyuta taşıyıp. Bağlı cihazlar arasında bu işlemin yapılmasını mümkün kılacak.

 

Oyun modunda ise yeni bir tuş geliştirilirken Cuphead, Forza Motorsport 7, Super Lucky’s Tale ve Middle-earth: Shadow of War oyunları da Xbox Play Anywhere platformuna gelecek.

 

Ve birçok yenilik ile gelecek “Windows Fall Creators” güncellemesinde bazı uygulamalar kullanımdan kaldırılıyor. Bunlar Enhanced Mitigation Experience Toolkit (EMET), Trusted Platform Module (TPM) Owner Password Management, Outlook Express, Reader uygulamaları şeklinde sıralanıyor.

 

Osman KORUCU

Merhaba, ben Osman. Erzurumluyum. Atatürk Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği okuyorum. Üniversiteye başladığım zamana kadar yazılımla uğraşmasam da bilgisayar ile çok vakit geçiriyordum. İlk kez aldığım yazılım dersleri C / C++ oldu sonrasında ise HTML, CSS, JavaScript, Java ve Python dersleri aldım. Kendimi geliştirip mobil platformlara yönelmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir