IOS 11 Bomba Gibi Geliyor!

Apple IOS 11’i  yeni özellikleriyle karşımıza çıkaracak.  Haziran ayından itibaren geliştiricilere sunduğu  IOS 11’i stabilize etmek için denedi ve sonuç olarak bizlere aşağıdaki özellikleri de sunacak;

1. Uygulama Değiştirici ve Kontrol Paneli Yenilikleri:

Bu arayüz ile kullanıcılarının her istediğini anında ulaşılabilir kılıyor. Ancak tasarım anlamında asimetrik durduğunu ifade edebiliriz.

2. Sürükle-Bırak Çoklu İşlem Özelliği:

Bir başka özellik ise Android cihazların sahip olduğu çoklu pencere özelliği, fakat IOS 11 de özellikle IPad kullanıcıları için basitleştirilmiş bu olayda Dock’ tan sürükleyip ekrana bıraktığınız bir uygulamayı farklı bir pencerede görebilir, içerikleri pencereler arası kullanabilirsiniz. Bu özellik sayesinde bir IPad’i MACler gibi rahatça kullanabileceksiniz.

3. Yeni Dock Dizaynı:

Yukarıda bahsettiğimiz işlevsel özelliğin yanında Dock’ın tasarımı da değişmiş durumda, artık ekranın ucundan ucuna uzanmayan Dock kolay kullanım sağlıyor. Ayrıca sağdan 3 ikonu bir ayraç çizgisiyle ayırarak sık kullanılan uygulamalara da erişiminizi kolaylaştırıyor.

4. Dosya Yöneticisi:

Ve en büyük eksiklik nihayet gideriliyor! IOS 11 işletim sahibine sahip cihazlar artık kendi dosya yöneticilerine kavuşuyor. Dosya yöneticisi bildiğimiz işlevleri yerine getirmenin haricinde, popüler bulut servislerine de erişim sağlayabiliyor.

5. Yeni Klavye Dizilimi

Son olarak da klavye düzenin yeni özelliği ile sık kullanıma sahip karakterleri tuşların ikinci bir fonksiyonu olan basılı tutup aşağı çekerek kolayca yazabilir, ikinci klavye ekranına geçişe gerek kalmadan kullanabilirsiniz.

Osman KORUCU

Merhaba, ben Osman. Erzurumluyum. Atatürk Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği okuyorum. Üniversiteye başladığım zamana kadar yazılımla uğraşmasam da bilgisayar ile çok vakit geçiriyordum. İlk kez aldığım yazılım dersleri C / C++ oldu sonrasında ise HTML, CSS, JavaScript, Java ve Python dersleri aldım. Kendimi geliştirip mobil platformlara yönelmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir