JSF Ders-7 JSF Ajax Kullanımı

Merhaba arkadaşlar bu yazımda Ajaxkullanımından bahsetmek istiyorum. Web ile uğraşanlara tanıdık gelen Ajax nedir? Ajax nasıl kullanılır? Sorularına yanıt verelim.

Ajax Nedir?

Ajax kelimesinin açılımı “Asynchronous JavaScript and XML” olan ve Türkçe manası Eşzamansız JavaScript Ve XML manasına geliyor. Açıklamak gerekirse herhangi bir veri gönderileceği zaman sayfanın yenilenmesine gerek duymadan veri gönderilmesine yarar. İşte bu yapıya Ajax denir.

Ajax Nasıl Kullanılır ?

Bu sorunun cevabını örnekle açıklamakta fayda var çünkü ilk başta kullananlara mantığı zor gelebiliyor. Şimdi gelelim örnek ile açıklamaya :

 

Burada gördüğünüz üzere inputText bileşenlerine id değerlerini verdik.Daha sonra bir tane button bileşeni ekleyerek isim ve soyisim değerlerine verileri yüklüyoruz. Gördüğünüz üzere commandButton bileşeninin içine <f:ajax> kullanarak ajax eklemiş olduk. Burada execute attribute’u işlenecek veri manasına geliyor. Render attribute’u ise yenilenmesi gereken bileşenin id değerini ifade ediyor.

Tam olarak açıklamak gerekirse isim ve soyisim id’leri işlenerek butona basıldığında sayfa yenilenmeden id=hepsi olan outputText bileşeni çalıştırılacak. Ve girdiğimiz isim ve soyisim gelecek.

 

Bu dersimizi de bitirmiş olduk. Sonraki yazılarımda görüşmek üzere….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir