Soru & Cevap #1

Arkadaşlar bu yazımda ilkini kendi hazırladığım Soru & Cevap yazısına yer vereceğim.

Eğer sizlerde bize soru yöneltmek isterseniz buradan bize e-posta gönderebilir, sosyal medya üzerinden mesaj atabilirsiniz.

 

Soru-1: Yazılıma nereden başlamak lazım?

Cevap: Önceliğiniz Algoritma ve Yabancı Dil olmalıdır. Bununla ilgili sitemizden bir kaç yazı okuyabilirsiniz. Bu konulardan sonra ise Html, Css, Javascript gibi Web programlama dillerini veya C / C++ gibi Masaüstü programlama dillerini öğrenmenizi tavsiye ederim.

 

Soru-2: Yazılım hobi ve ya ek iş olarak yapılabilir mi?

Cevap: Evet, bunun nedeni yazılımın çok geniş kullanım yelpazesi olmasıdır. Web programlama, mobil programlama gibi alanların yanında insanların dikkatini çekeceği Arduino programla gibi alanlar yazılımı hobi olarak yapmaya teşvik edebilir.

 

Soru-3; Üniversite eğitimine ihtiyaç var mıdır?

Cevap: Eğer bir iş alanı olarak düşünüyorsanız diploma sizi bir adım öne çıkarabilir. Ancak şu bilinmelidir ki bu eğitim kişisel olarak çaba sarf edilince kazanılır. Dolayısıyla üniversitede çalışmayan bir kişiye göre dışarıda kendini geliştiren bir insanın daha fazla avantajı olur.

 

Soru-4: Derslere nasıl çalışmalıyız?

Cevap: Üniversitede alacağınız bölüm derslerinde karşınızda konuya hakim bir öğretmeniniz varsa onun bildiklerinden faydalanmak sizin tek başınıza yapacağınız çalışmalardan daha iyi olacaktır. Bu yüzden derslere önem gösterin. Daha sonra ise öğrendiklerinizi pekiştirmek için pratik yapın. Yaptığınız pratikler ileride sizlere proje olarak geri dönecektir.

 

Soru-5: Çalışma alanları nelerdir ve günümüz baz alınarak hangi alanda daha çok iş imkanı var?

Cevap:

  • Web Programlama
  • Mobil Programlama
  • Masaüstü Programlama
  • Oyun Geliştirme
  • Grafik Tasarımı
  • Siber Savunma
  • Ağ yönetimi
  • vb.

gibi alanlar vardır. Bu alanlar ise hayatımızda sağlık, finans, eğlence, bilişim, askeri alanlar vb. gibi sektörlerde kullanılmaktadır.

Günümüzde sizin tercihinizin de etki edeceği bu alanlardan; mobil uygulama ve oyun geliştirme, web platformları oluşturma (Google, Facebook, Twitter gibi…) ve bunlara güvenlik sağlayacak siber güvenlik alanları ilerleyen zamanlarda çok iş imkanı sunacaktır.

 

 

 

Osman KORUCU

Merhaba, ben Osman. Erzurumluyum. Atatürk Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği okuyorum. Üniversiteye başladığım zamana kadar yazılımla uğraşmasam da bilgisayar ile çok vakit geçiriyordum. İlk kez aldığım yazılım dersleri C / C++ oldu sonrasında ise HTML, CSS, JavaScript, Java ve Python dersleri aldım. Kendimi geliştirip mobil platformlara yönelmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir