JSF Ders-8 JSF’de Form Oluşturmak

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere jsf de form oluşturmaktan bahsetmek istiyorum. JSF’de form oluşturmak için gerekli kodlar aşağıda anlatılacaktır. Öncelikli olarak html de kullandığımız form tagı jsf de <h:form> şeklindedir. Form bileşenlerini bu tagın içerisinde kullanmak zorunludur aksi takdirde form bileşenleri çalışmaz. Şimdi form bileşenlerinden bahsetmek istiyorum :

Bu bileşen ekrana value değerini yazdırır. Bu bileşende en çok kullanılan iki attribute value ile id’dir.

Bu bileşen bilgilerimizi girmek için kullanılır.Girdiğimiz bilgiler value değerindeki değişkene yada değere yüklenir. Bununda en çok kullanılan attribute’ları id ile value ‘dir. Eğer sadece bilgi girilmesi için kullanmak istiyorsanız id değerine gerek yoktur. İd ileri programlama için kullanılır. Bunun value değerindeki daha önceki derslerimde bahsettiğim managed bean’dir.

Bu bileşen parola gibi ekranda girilen değerin görünmesini istemiyorsak kullanırız.. Yine aynı şekilde value ve id değerleri genel olarak kullanılır.

Bu bileşende açılır menüde bir tane seçenek seçmemizi sağlıyor. Görüldüğü üzere selectItem’lerle değer yükleniyor. itemLabel da ekrana görüntülenmesini istediğimiz  değer yazılıyor. itemValue’da ise kodlamada yada veritabanında kullandığımız değerine eşittir. Yani kısaca itemLabel kullanıcıya görünen kısım itemValue ise yazılımcıya görünen kısımdır. SelectOneMenu de seçilen seçenek value değerindeki değişkene atanır.

Bu bileşen sayfada fotoğraf göstermek için kullandığımız bileşendir. Library kısmı projemizde bulunan fotoğrafın resources dosyasının içerisinde fotoğrafları tuttuğumuz dosyanın adıdır. Name ise fotoğrafın adıdır. Bu bileşende de diğer bileşenlerdeki gibi html attribute’ları kullanılabilir.

Bu bileşen buton oluşturmamızı sağlar. Value değerindeki yazı butonun üzerinde yazmak istediğimiz yazıdır. Action değeri ise butona basıldığında yapmasını istediğimiz işi belirtir. Bu örnekte sayfa2.xhtml sayfasına gitmesini söylüyoruz.

Bu bileşende buton ile aynı işlemi görür sadece buton yerine yazı oluşturur ve yazıya tıkladığımızda işlemleri gerçekleştirir.

 

Bu bileşen ise tablo oluşturmamızı sağlıyor. Columns değeri ise bu tablonun kaç sütundan oluştuğunu tutuyor.Yani bu yazdığımızdaki örnekte Test ve Test2 yan yana yazılacak. PanelGrid çok kullanılan ve görüntü için önemli bir bileşendir.

 

En önemli olan form bileşenlerinden bahsettim. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir