İnternet Çöplüğü | Sizin Yanıtlarınızla…

Evet arkadaşlar bugüne kadar yaptığımız eğitim, haber gibi  başlıklardan farklı tamamen tartışmaya açık bir yazı paylaşacağım sizinle, dolayısıyla yanıtlarınızı bu metnin birer parçasıymış gibi eklemenizi dilerim.

Evet bi ufak nottan sonra başlıktan da belirtiğim konuya giriş yapayım. Konumuz internet ancak bu büyük dünyanın atık kısımları. Öyle bi dünya düşünün ki gerçek hayattan farksız. Gerekli, gereksiz ve bilinmeyenler ile dolu. Yaşamda böyle değil mi? Bazı şeyleri geride bırakıyoruz ve ileride arkamıza bir baktığımızda görüyoruz ki çok şey yaşamışız. İnternette de bunlardan sayısız örnek var geçmişten kalmış form yazıları, onların yorumları veya bir daha açılmayacak sosyal medya hesapları… Bunlar değil atık olarak nitelendirdiklerim. Bunların bizlere bırakılmış birer anı olduğunu düşünmenizi isterim çünkü ne kadar eskimiş olsalar da bir gün gün ışığına çıkıyor, bizleri mutlu ediyorlar. Örneğin  bilgisayarda karşılaştığımız hatalar için forumlarda bundan 5-10 sene evvelinde bulunmuş çözümleri dile getiren mesajları görüyoruz, sorunu hallediyoruz ve mutlu oluyoruz. Ve ya eski bir fotoğrafı görmemiz yetiyor mutlu olmamıza. Bu anıların ardından gerçekten atık olarak nitelendirdiklerimin  ise geri gelmeyecek vaktimizi çalan tam anlamıyla boş olan yazı, video, yorum gibi şeyler olduğunu belirtmek isterim. Bunlar hakkında da örnek vermek gerekirse düşünülmeden, farklı amaçlarla, konudan bağımsız veya tamamen amaçsız atılmış herkese açık sosyal medya gönderilerine bırakılan yorumları örnek verebilirim.Örnek verdiğim atıklara benzer niceleri var. Bunu bilmek ve lafı uzatmak bu sorunu halletmez dolayısıyla bunlardan artık bahsetmemeli, İnterneti ve bizleri mahveden bu atıkları temizlemeliyiz. Temizlerken de bence insanları kısıtlayarak değil, eğiterek, bilinçlendirerek sağlamalıyız. Sizce de bu şekilde olmamalı mı?

Diye sorarak bana düşen kısmı yaptığıma göre sıra artık sizde, yanıtlarınızı bekliyorum ve son olarak şu sözü aktarmak istiyorum:

“İnternetin iyi tarafı, herkese konuşma hakkı vermesi. Kötü tarafı ise, herkese konuşma hakkı vermesi!” (-Harlan Coben)

Osman KORUCU

Merhaba, ben Osman. Erzurumluyum. Atatürk Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği okuyorum. Üniversiteye başladığım zamana kadar yazılımla uğraşmasam da bilgisayar ile çok vakit geçiriyordum. İlk kez aldığım yazılım dersleri C / C++ oldu sonrasında ise HTML, CSS, JavaScript, Java ve Python dersleri aldım. Kendimi geliştirip mobil platformlara yönelmek istiyorum.

2 thoughts on “İnternet Çöplüğü | Sizin Yanıtlarınızla…

  • Eylül 21, 2017 tarihinde, saat 11:35 am
   Permalink

   Teşekkür ederiz. Sizlerden de konu hakkında yanıtlar bekliyoruz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir