JSF Ders-10 JSF Veritabanına Kayıt Eklemek

Merhaba arkadaşlar bu yazımda jsf ile veri tabanına jdbc kullanarak veri kaydetmeyi göstereceğim. Önceki derste veri tabanına bağlantıyı sağlamak için gerekli işlemleri yapmıştık. Önceki derste de belirttiğim gibi MySQL ve Navicat kullanacağım. Şimdi bir örnek üzerinden konuyu anlatayım :

Önce test adında veri tabanı ve maas adında bir tablo oluşturalım.

Görüldüğü üzere veri tabanı oluşturuldu  ve tablomuzda herhangi bir kayıt bulunmamaktadır.

 

 

 

 

İndex.xhtml sayfasında 3 adet inputtext ile veri alıyoruz ve gönder butonuna tıklıyoruz. Butona tıkladıktan sonra veritabani.java managedBean classs’ımızda kaydet() methodu işleme gidiyor. Daha önceden yazdığımız baglanti() methodumuz ile veritabanına bağlantı sağlanıyor. Daha sonra inputTextlere girdiğimiz verilerin isim, soyisim, maas, değişkenlerinde olmasıyla bu verileri pre nesnesi ile veri tabanımızda bulunan maas tablosuna kaydı gerçekleştiriyoruz. Eğer kayıt işlemi doğru bir şekilde gerçekleşti ise return olarak basarili.xhtml sayfasına yönlendiriyor. Eğer işlem başarısız olursa basarisiz.xhtml sayfasına yönlendiriliyoruz. Ve veritabanına kayıt işlemini de bu şekilde gerçekleştirmiş oluyoruz.

Görüldüğü üzere kayıt işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşti. Bu yazımızın da sonuna gelmiş bulunduk. Diğer derste görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir