Bilgisayar Kullanımında Sağlığınız İçin Önemli Tavsiyeler

Evet arkadaşlar bugün sizlere bilgisayar kullanımından dolayı oluşabilecek sağlık sorunlarından korunmanız için bir kaç tavsiye vereceğim.

Öncelikle uzun süreli bilgisayar kullanımı ile hem kendi hemde çevremdeki insanların başına gelen rahatsızlıklar bir kaç araştırma yapmama ve bu yazıyı yazmama neden oldu. Araştırmalar sonucunda bilgisayarı uzun süreli kullanan kişilerde fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklar oluşabileceğini hatta bazılarının ciddi tedaviler sonrasında ortadan kalkabileceğini gördüm. Şimdi bunların bir kaçından bahseyim;

 • Dirsek ve Bilek Ağrıları (Karpal Tünel Sendromu):

Bilgisayar kullanıcılarında sık mouse kullanma, taksi şoförlerinde vites ve davulcularda tokmak kullanımı gibi sürekli ve tekrar eden bilek hareketleri yapmak zorunda kalan mesleklerde görünen bir sendromdur. Resimlerde de göründüğü gibi Medyan Sinirinin bilekte kaslar, kıkırdaklar ve kemikler yüzünden sıkışması sonucu elde ağrı ve uyuşmaya neden olur. İlerleyen zamanlarda karşılaşabileceğimiz bu sorun için önlem amaçlı tavsiyelerim şunlardır:

 • Klavye ve Mouse’ un ergonomik olarak seçilmesi,
 • Uzun kullanımlarda bilekleri gevşetmek için egzersizler yapılması,
 • Eğer bu rahatsızlık baş göstermişse elin zorlanmaması (Ağırlık kaldırma vs. gibi),
 • Ve en nihayetinde doktorunuza görünüp gerekli fizik tedavi sürecine başlanmasıdır.

 

 • Boyun ve Bel Ağrıları: 

Bel ve boyun ağrıları ise her zaman karşılaşabileceğimiz sorun olmasının yanı sıra, farklı sebeplerden ortaya çıkabilir. Bu sorunlar ile karşılaşmamak içinse şu tavsiyeleri uygulayabilirsiniz:

 • Düzgün bir çalışma masasına sahip olmak. Çalışma masanızın konforsuz olması bu sorunların ortaya çıkmasında ilk etkendir. Örneğin alçak bir masa sizi sürekli eğilmeye yönlendirir.
 • Daha sonra ergonomik koltuk veya sandalye seçimi. Bu tavsiyede tıpkı çalışma masasının neden olduğu sorunları meydana getirebilir. İyi bir oturakta dik oturmak ve boynu bükmeden ekrana bakmak bel ve boyun ağrılarınızı gidermek için önemli bir etkendir.
 • Sürekli bilgisayar kullanımından oluşan bu sorunlar için bir başka tavsiyem ise ara ara ayağı kalkıp yürümek, esneme – germe hareketler yapmaktır.
 • Eğer bu rahatsızlıklarda başlamış ise tedavi uygulanması için doktorunuza görünmeniz en önemli tavsiyem olacaktır.

 

 

 • Göz, Kulak ve Baş Ağrıları:

Bu ağrılarda aşırı bilgisayar kullanımından kaynaklanabilir. Sizlere tavsiyelerim ise:

 • Gözleriniz için ekran parlaklığının azaltılması (Bu enerji tasarrufu da sağlar.) , gece veya karanlık zamanlarda ise gece modu kullanımı ve sürekli kullanımlarda ara ara gözleri uzağa bakarak veya kapatarak dinlendirmek.
 • Kulak ağrısı yaşamamanız için yüksek seslerden kaçınmak.
 • Baş ağrılarında ise stresten (Görüntü bulanıklığı, karmaşık sesler ve yoğunluktan kaynaklanan) uzak durmak ve gündelik ihtiyaçları gidererek rahat bir ortam sağlamak. Sürekli kullanımlarda ara ara dinlenmek.
 • Ve tabii ki doktorunuz ile görüşmek .

olacaktır. Yukarıda belirtiğim sorunlar ve tavsiyeler de öncelikle doktorunuz ile görüşmek sizler için daha faydalı olacağını unutmayınız.

 • Psikolojik Sorunlar:

Fiziksel sorunlardan farklı olarak psikolojik sorunların bir çok nedeni ve uzun uğraşlar gerektiren tedavileri olabilir. Bu sorun üzerine vereceğim tavsiye ise bu sorunlar ilerlemeden doktora başvurulması olacaktır.

 

Son olarak insan sağlığı her şeyden önemlidir. Ve bunu, bu sorunları tecrübe etmeden kavramak ve önlem almak gerektiğini belirtmek istiyorum.

Kendinize iyi bakın…

 

 

Osman KORUCU

Merhaba, ben Osman. Erzurumluyum. Atatürk Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği okuyorum. Üniversiteye başladığım zamana kadar yazılımla uğraşmasam da bilgisayar ile çok vakit geçiriyordum. İlk kez aldığım yazılım dersleri C / C++ oldu sonrasında ise HTML, CSS, JavaScript, Java ve Python dersleri aldım. Kendimi geliştirip mobil platformlara yönelmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir