Python Ders-1 “Merhaba Python”

Merhaba arkadaşlar bu yazı ile Python derslerine başlangıç yapmış olacağız. İlk olarak Python programını indirme işlemini ve basit bir program yazımını göstereceğim.

GNU/Linux dağıtımlarında Python programlama dili kurulu olarak gelir.Windows sürümlerinin hiçbirinde Python kurulu olarak gelmez. Ben Windows kullanıcısı olduğum için Python’u www.python.org sitesinden 3.0 sürümünü bilgisayarıma indirdim.

Biz Windows kullanıcıları  Python komut satırına Başlat > Programlar > Python > Python yolunu takip ederek ulaşabiliriz.

Karşımıza açılan ekran şu şekilde olacaktır.

Buradaki “>>>” işareti Python’un bizden komut almaya hazır olduğunu gösteriyor. Komutlarımızı bu işaretten hemen sonra, boşluk bırakmadan yazacağız.

Python’u nasıl çalıştıracağımızı öğrendiğimize göre artık ilk programımızı yazabiliriz. İşe çok bilindik, basit bir komutla başlayalım:

Print Komutu

Bu komut ekrana bir şeyler yazdırmamızı sağlar.

Python’a:

yazıp “enter” tuşuna bastıktan sonra ekranda “Merhaba Python!” çıktısını görürüz.

Gördüğünüz gibi “print” komutunun ardından gelen “Merhaba Python!” ifadesini çift tırnak içinde belirtiyoruz. Eğer burada çift tırnak işaretini koymazsak veya koymayı unutursak Python bize bir hata çıktısı gösterir.. Biz istersek çift tırnak yerine tek tırnak (‘) da kullanabiliriz.

Böylelikle ilk programımızı yazmış olduk ?

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir