C# Console Dersleri Ders-1 “Merhaba Dünya”

Merhaba arkadaşlar , bu yazı ile C# programlama diline küçük bir giriş yapacağız. Tabi bunlar için öncelikle Microsoft Visual Studio ya ihtiyacımız var. Sizler için indirebileceğiniz bir link bırakıyorum.

 

Downloads | IDE, Code, & Team Foundation Server | Visual Studio

Ben 2015 sürümünü kullanıyorum ve derslere bu sürüm üstünden devam edeceğim.

Peki Nedir Microsoft Visual Studio?

Microsoft tarafından geliştirilmiş tümleşik bir geliştirme ortamıdır. Bizlere konsol ,grafik kullanıcı arayüzü uygulamaları, web siteleri ve web uygulamaları gibi birçok platformda geliştirme, daha acık tabirle kod yazmamızı sağlar.

Sıkıcı ve teorik kısımları geçtiğimize göre hadi başlayalım.

Yeni bir proje açarak başlamamız gerekecek. Bunu da file->new->project adımlarını izleyerek veya ctrl+shift+N tuş kombinasyonuyla yapıyoruz.

Buradan da Installed->Templates->Visual C#->Windows-> Console Application adımlarını izliyoruz.

Buradaki name kısmı projemizin ismi, location kısmı ise projenin diskte kayıtlı olduğu konumu ifade eder. Eğer her şeyi doğru yaptıysak söyle bir ekran ile karşılaşacağız.

Kırmızı ile belirttiğim alan kütüphanelerimizin bulunduğu alan, ilerleyen zamanlarda yenilerini ekleyerek devam edeceğiz. Mavi kısım ise nesne tabanlı geliştirme ortamlarından alışık olduğumuz class yapısı ve son olarak sarı alan ise programımızın ilk çalıştığı main bloğu. Şimdilik kodlarımızı bu alana yazacağız.

C# konsol da kullandığımız anahtar sözcük Console Console. dedikten sonra karsımıza bir sürü seçenek çıkacak biz bunlar arasından  Console.Write komutunu kullanacağız. İlk ögrendigimiz komut olan Console.Write bize ekrana yazı yazdırma olanağı sağlar. Kullanım sekli ise ;

Birde bu komuta çok benzeyen Console.WriteLine komutumuz var. Kullanım sekli aynı fakat yaptığı isler arasında küçük bir fark var o da imleci bir alt satıra geçirmesi. İlerleyen zamanlarda program cıktısı alırken cok isimize yarayacak bir özellik.

Peki kodumuzu yazdık, start butonuna  bastık veya F5 tuşunu kulandık, program çalıştı  ama biz bir şey göremedik. Bunun sebebi programın çalışması bittikten sonra kendisini otomatik kapatması. Bunun çözümü için programı bir şekilde bekletmemiz lazım. Bunun için kullanacağımız komut Console.Read . Kullanımı çok basit ve  “Console.Read();  şeklinde.

     Kullanıcıdan değer okumak için kullandığımız bu komut problemimizi çözdüğüne göre program çıktısına bakalım.

 

Buraya kadar küçük bir giriş yapmaya çalıştım , ilerleyen derslerimizde kaldığımız yerden devam etmek ümidiyle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir