Python Ders-2 “Değişkenler”

Merhaba arkadaşlar. Bugün ki dersimizde Python’da kullandığımız değişken tiplerini ve bu değişken tiplerinin nasıl kullanıldığını öğreneceğiz.

“Değişken”; bir veriyi bellek hücrelerinde saklayan yani depolayan birimlere denir. Kullanıcıdan alınan ya da programcı tarafından gönderilen verinin bellekte tutulması için değişkenleri kullanırız.

Değişkenler konusuna hızlıca bir giriş yapmadan önce bilmemiz gereken önemli bir detay daha var, bu da değişken tipleridir..Tam sayılar, karakterler, virgüllü sayılar vb. gibi birkaç farklı değişken tipi vardır.

NOT: Değişkenleri tanımlanırken öncelikle ona bir isim vermemiz gerekir. Verdiğimiz isim bir sayı ile başlayamaz, başka bir değişken ismi ile aynı olamaz, herhangi bir komutla aynı olamaz, değişken isminin içerisinde özel karakterler olamaz. 

Şimdi anlattıklarımızı örneklendirelim 🙂

[değişken tipi] [değişken adı] = [“Onur”]   -> Değişken oluşturma şeklimiz

Bu kodu ekranımıza yazalım ve çalıştıralım.

Burda öncelikle string_isim değişkenimizin içine suna ismini atadık. Daha sonra print fonksiyonu ile string içine atadığımız değeri ekrana yazdırdık.

Size ufak bir açıklama yapayım değişkenler konusunu tam anladıktan sonra kodumuzda her an string,integer,float diye değişken ismi belirtmemize gerek yok. Atamalarımız şu şekilde yaparsakta kodumuz bir sıkıntı olmadan çalışır. Mühim olan sizlerin veri tiplerinin ne işe yaradığını öğrenmenizdir.

Şimdi de birçok değişkeni kullanarak toplu bir örnek yapalım 🙂

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir