C++ Döngüler-1

Merhaba arkadaşlar bu dersimizde döngüleri anlatacağım.Döngüler şartlar sağlandığı zamana kadar içerisinde bulunan işlemleri gerçekleştirir.Döngü yapıları şu şekildedir.
1.FOR Döngüsü
For kontrollü bir döngüdür.For döngüsünü belirlediğimiz sayıda döngünün çalışmasını sağlarız.Bu döngü yapısı şöyledir;

Bu arada başlangıç değeri alınır.Başlangıç değerinden sonra değerin sağlanıp sağlanmadığı koşulla belirlenir.Koşul sağlanmadığı takdirde döngünün içerisine girilmeden işlemler yapılır.Güncelleme ile başlangıç değerimizin artış oranın belirleriz.For döngüsünün yapısını küçük bir örnekle iyice anlayalım.

Burada i değişkenini tanımlayıp ilk değer olarak 0 değerini atadı.Koşul olarakta 15’ten küçük tüm değerler için for döngüsü işleyecektir.16 olduğunda döngüden çıkacaktır.i++ ile döngüdeki i değerinin birer birer artacağını belirtmiş oluyoruz.Ekran görütümüz ise şu şekildedir.

Eğer birer birer değilde mesela üçer üçer artmasını istiyoruz.O zaman ise yazacağımız kod şu şekilde olmalıdır.

Ekran görüntüsü ise;

Ayrıca iç içe for döngüsü yazılabilir.İlk olarak içteki for döngüsü sağlandıktan sonra dıştaki for döngüsü çalışır.Bir küçük örnek ile bu iç içe for döngüsünü görelim.

2.Break ve Continue
Break ve continue ,döngünün durması veya atlanması için kullanılır.Break ile olduğu yerden çıkmasını sağlar.Continue ile ise bulunduğu kısım çalışacak ve programımız olduğu gibi çalışmaya devam edecektir.Yapı olarak for’a benzese de tek farkı break ve continue kullanılmasıdır.
Nasıl kullanacağımızı bir örnek ile görelim.

Burada i==10 olsada işlem devam ediyor.Fakat i==14 ve sonrası için işlem durduruluyor.Break ve continue kullanımı ise bu şekilde.
Bu derslik döngüler bu kadar devamı bir sonraki derste 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir