Java’da Erişim Belirleyiciler (Access Modifiers)

Kapsülleme (Encapsulation): Kısaca bir sınıfın içerisindeki metod ve değişkenlerin korunmasıdır. Bu olay ise erişim belirleyiciler tarafından gerçekleştirilir.

Erişim belirleyiciler, adında anlaşıldığı gibi sınıf elemanına erişimi sınırlandıran anahtar kelimelerdir. Bunlar;

  • Public: Public, olan elemana herkes erişebilir.
  • Protected: Bir sınıf protected olarak tanımlanmış elemanına o sınıftan, o sı ıftan türetilmiş sınıflardan ve o sınıf ile aynı pakete bulunan sınıflara erişilebilir.
  • Private: Private olarak tanımlanan sınıflara yanlız o sınıftan erişilir. Bunun haricinde erişilemez.
  • Default: Herhangi bir erişim belirleyici tanımlanmamışsa default olarak kabul edilir. Default tanımlanmış sınıf elemanına, o sınıftan ve aynı paketteki sınıftan erişilebilir.

Şimdi tek bir örenkle inceleyelim;

Ev Sınıfı:

Kisiler sınıfı:

İlk olarak ev sınıfı üzerinden debug yaptığımızda göreceğimiz sadece private değişken gelecektir. Eğer diğer değişkenlerinde nesnelerini bu sınıfta oluştursaydık onlarada erişebilirdik. Ama private değişkenimizi kisiler sınıfndan çağırmayı denediğmizde hata verecektir.

Sonrasında Kisiler sınıfı üzerinden debug yöntemi yapıldığında public ve protected değişkenlerini erişebildik, tanımlarda bahs ettiğimiz gibi.

GETTER ve SETTER Metodları

Private elemanlara başka bir sınıftan erişmeyeceğimizi söylemiştik. Java’da private elemanları okuyabilmek için getter, yazabilmek için setter metodları kullanılır. Şimdi bir örnekle bu metodlarımızı tanımlamayı öğrenelim;

Gördüğünüz gibi private tanımlanmış değişkenlerin public getter ve setter metodlar ile eleman atamalarını gerçekleştirdik. Veya eclipse üzerinden project explorer üzerinden, çalıştığımız projenin src klasörünün altındaki package seçip, hangi sınıfta oluşturmak istiyorsak sağ tıklayıp getter v setter metodlarımızı kısaca oluşturabiliriz.

This: Anahtar kelimesi aynı isme sahip olan parametre değişkenini, nesne değişkenine atama işlemi gerçekleştirildiğinde kullanılır.

Arkadaşlar bu bölümde Java’da Nesneye Yönelik Programlamada Erişim Belirleyiciler konusunu anlatmaya çalıştık. Sizlerde bu örneklerle sınırlı kalmayıp güncel hayattan bir çok örnek program kodlayabilirsiniz takibiniz için teşekkürler… Bizi takip etmeye devam edin bol kodlu günler…

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir