Java 9 Kullanıcıya Sunuldu, İşte Yenilikleri…

Uzun süredir beklenen Java güncellemesi nihayet kullanıcılara sunuldu…

18 Mart 2014 tarihinde 8. sürümü yayınlandıktan sonra çeşitli güncellemeler alan Java, JRE ve JDK araçlarına getirdiği yenilikler ile 3 yıl sonra yeni versiyonunu kullanıcılarına sundu. Başlıca yenilikleri aşağıda sizler için belirttik.

 

Java 9 Modül Sistemi

JAVA’da jar dosyaları kullanılarak projelerinizi geliştirirsiniz. Geliştireceğiniz projelerde çok sayıda jar dosyası kullanılması durumunda bunların eksikliği sizlere sorun çıkarabilir. Ancak yeni sistem ile sadece kullanmak istediğiniz jar dosyasının kullanıma açtığı bazı birimleri kullanabiliyorsunuz. Dolayısıyla çok sayıda jar dosyasının getireceği sorunlardan kurtulmuş olacaksınız.

Gerçek Zamanlı Modül Görüntüleri

Kullandığınız JRE ile çalıştırdığınız kod arasında versiyon farklılığından dolayı oluşabilecek sorunlar çıkabilir. Ama Java 9′ un getirdiği bir yeniliklerden biri bu sorunu çözmeyi hedefliyor. Bir kodu çalıştırdığınızda onun bir IMAGE’ ni derleyip oluşturuyor ve daha sonra onu kullanabiliyorsunuz.

 

JShell(Java Shell)

REPL(Read-Eval-Print-Loop)  aracı olan JShell ile kodlar önce okunur, çalıştırılır, sonucu ekrana yazdırılır, son olarak ise bir sonraki koddan devam edilirdi ve bu şekilde döngü sürerdi. Örneğin JavaScript bu yöntemi sıklıkla kullanan bir dildir. Sonuç olarak JShell sayesinde kodunuzun tamamını çalıştırmadan sonucu görebileceksiniz. Bu da size zaman kazandıracaktır.

Process API Değişiklikleri

İşletim sistemimizin işlemlerine erişmenin sınırlı olduğu eski JAVA sürümlerinden sonra. JAVA 9 ile bu proseslere native kod kullanmadan erişebileceğiz.

 

Bahsettiğimiz bu yeniliklerin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Osman KORUCU

Merhaba, ben Osman. Erzurumluyum. Atatürk Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği okuyorum. Üniversiteye başladığım zamana kadar yazılımla uğraşmasam da bilgisayar ile çok vakit geçiriyordum. İlk kez aldığım yazılım dersleri C / C++ oldu sonrasında ise HTML, CSS, JavaScript, Java ve Python dersleri aldım. Kendimi geliştirip mobil platformlara yönelmek istiyorum.

One thought on “Java 9 Kullanıcıya Sunuldu, İşte Yenilikleri…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir