Ders – 1 Php’de Ekrana Yazdırma ve Açıklama Satırı

Php’de Ekrana Yazdırmak :

ya da

Her iki şekilde de tarayıcınızda Ekrana yazdırma yazısı görünecektir. Dilerseniz echo komutunu dilerseniz de print() yordamını kullanabilirsiniz.

Php’de Bir Alt Satıra Geçmek :

Php’de bir alt satıra geçerken bir html etiketi olan <br> ifadesini kullanacağız. Ekrana <br> yi yazdırdığımız da bir alt satıra geçmiş olacağız.

Dilersek bu karakter dizilerini tek satırda yaza biliriz. İfadeleri birleştirmek için “.” operatörünü kullanacağız.

Yine aynı çıktıyı verecektir. Daha da basite indirgemek istersek aşağıdaki şekilde de yazabiliriz.

Hepsi aynı çıktıyı verecektir.

NOT: Eğer PHP’i komut sistemi üzerinde çalıştırıyorsanız tarayıcıda alt satıra geçmeyi sağlayan “<br>” etiketi komut sisteminde işe yaramaz. Bu sebeple <br> etiketi yerine “\n” ifadesini kullanabilirsiniz.

 Php’de Açıklama Satırları :

Açıklama satırları tarayıcıda gözükmezler. Zaten  amaçları bize ne yaptığımızı hatırlatmak ve ya scriptimiz üzerinde bir değişiklik yapacak olan başka bir geliştiricinin işini kolaylaştırmak için kullanılır.

Tek satırlık açıklamalarımız içi “#” veya “//” kullanırız. Paragraf halinde yazmak içinse “/* ” başlangıç “*/” bitiş ifadelerinin arasına yazarız.

Eğer yukarıdaki scripti çalıştırırsanız tarayıcınızda hiç bir şey göremezsiniz. Sadece siz veya scriptin kaynak koduna sahip kişiler tarafından görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir