Hibernate Ders-1 Giriş Ve Kurulum

Merhaba arkadaşlar bu yazımla hibernate derslerine giriş yapmış olduk. Bu yazımda size hibernate nedir? Nerelerde kullanılır? Eclipse ortamında kurulumu nasıl olur? Başlıklarına cevap vererek giriş yapacağım.

Hibernate Nedir?

Hibernate veritabanımızdaki tablolarımızı sınıflara eşleyerek kullanılan bir ORM(Object Relational Mapping) teknolojisidir. Yani daha basit anlatımıyla her tablomuzun bir sınıfı var. Ve tablomuzdaki kolonlara ait değişkenlerimiz var. Verileri bu değişkenlerle eşleyerek veritabanı işlemlerini java classlarıyla yapmamızı sağlıyor. Yani veritabanı SQL dilini kullanmayı aza indirip java dilini kullanarak bu işlemleri yapmamızı sağlıyor.

Hibernate Nerelerde Kullanılır?

Hibernate teknolojisi kurumsal JavaEE uygulamalarında kullanılmaktadır. Herhangi bir framework’ un yanında kolaylıkla kullanılabilir.

Not: Bu arada arkadaşlar ben MySQL kullanıcam ve Navicat programını kullanıcam.

Şimdi gelelim Eclipse Üzerinde Hibernate Kurulumuna:

Öncelikli olarak eclipse marketten hibernate tools indirerek işlemleri daha kolay yapmamızı sağlayalım. Hibernate tools kurmak için Help=>Eclipse Marketplace diyerek arama kısmına JbossTools yazarak gerekli seçim yapıldıktan sonra karşımıza gelen aşağıdaki gibi ekrandan hibernate tools seçerek kurulumu yapabilirsiniz.

Şimdi hibernate kullanmak için gerekli jar dosyalarını indirelim. Eğer projeniz maven projesi değilse bu siteden aşağıdaki adımları takip ederek kurulumu yapabilirsiniz :

İndirdiğiniz zip dosyasından dosyayı çıkartalım ve eclipse açalım.

Window=>Preferences=>Java=>Build Path=>User Libraries=>New diyelim ve oluşturmak istediğimiz kütüphaneye isim verelim.İsim verdikten  sonra karşımıza şu ekranın gelmesi gerekir:

Burada oluşturduğumu kütüphaneyi seçerek Add External JARs diyelim. Ve indirdiğimiz dosyadan lib=>required=>dosyasının içindeki jarların hepsini seçelim ve ok diyelim. İndirdiğimiz jar dosyalarıyla kütüphanemizi oluşturmuş olduk.

Şimdi bir hibernate projesi başlatarak dersimizi bitirelim. Bir hibernate projesi başlatmak için adımları takip ediniz:

File=>New=>JPA Project

Project name kısmından projemize isim verelim. Ve Next diyelim. Daha sonra tekrardan next diyelim.

Buradan platformu Hibernate seçelim ve oluşturduğumuz kütüphaneyi seçelim.

Connection ksımından bağlantımızı seçelim eğer bağlantımız yoksa Add Connection kısmından yeni bir bağlantı oluşturalım. Bağlantı oluşturduktan sonra Finish diyelim.

Görüldüğü üzere projemiz oluşturulmuş oldu. Buradan persistence.xml dosyasından gerekli işlemleri yaparak hibernate projemizi tamamlayalım.Persistence.xml sayfasından Hibernate kısmına gelelim.

Buradan setup diyerek hibernate configuration dosyamızı oluşturalım.

Create new diyerek projemizde src dosyasını seçelim.

Buradan Get values from Connection kısmından veritabanımızı seçelim ve username ve Password kısımlarını doldurarak Finish diyelim.

Ve bu şekilde Hibernate projemizi açmış olduk. Diğer yazılarda görüşmek üzere…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir