Python Ders-4 “raw input ” ve “input” Fonksiyonu Kullanımı

Merhaba arkadaşlar 🙂

Şimdiye kadar sadece tek taraflı programlamayı öğrendik. Bugün öğreneceklerimiz ile kullanıcıyı da işin içine katacağız.

Python da kullanıcı ile etkileşime geçebilmek için input() ve raw_input() fonksiyonları kullanılır. Şimdi bu fonksiyonları ve aralarındaki temel farkları inceleyelim.

raw_input() Fonksiyonu:

raw_input() fonksiyonu klavye aracılığı ile kullanıcıdan veri girişi yapılmasını sağlar.Bunu hemen bir örnek ile deneyelim.

Gördüğünüz gibi raw_input() fonksiyonu içinde “Lütfen isminizi giriniz:” açıklaması yapılarak programın kullanıcıdan ne beklediği belirtti. Kullanıcı dışarıdan ismini giriş yaptı ve girilen ismi ekrana yazdırdı.

Şimdi başka bir örnek ile  öğrendiğimiz fonksiyonu pekiştirelim.

 

Peki neden böyle bir sonuç ile karşılaştık?

Burda önemli bir konuya değineceğiz.

Bazı durumlarda değişkenler üzerinde tür dönüşümü yapmak zorunda kalırız. Program yazdıkça farkına varıyoruz; En çok dönüştürme işlemlerini ‘string’ ve ‘integer’ ifadeler arasında yapıyoruz. Tür Dönüşümü için kullanılan fonksiyonlar:
Float() => Herhangi bir sayı veya sayı değerli karakter dizisini noktalı sayıya çevirir.
int() => Herhangi bir sayıyı veya sayı değerli karakter dizisini tam sayıya dönüştürür.
str() => Herhangi bir sayıyı karakter dizisine dönüştürür.

 

 

Örnekte görüldüğü üzere ‘integer’ tipinde değişken olan sayiyi  float() fonksiyonu ile ‘float’ tipine dönüştürdük. Ekrana çıktı olarak da artık noktalı sayı görüyoruz.

 

input() Fonksiyonu:

İnput() fonksiyonu da kullanıcıdan klavye aracılığıyla veri alınmasını sağlar.

Gördüğünüz gibi herhangi bir dönüştürme işlemi yapmadan input() fonksiyonu ile aldığımız değerleri matematiksel olarak toplayabildik. Buradan da anlaşılacağı gibi input() fonksiyonu aldığı değeri karakter dizisi olarak tutmaz. Gönderdiğimiz değerleri sayı olarak tuttuğu için dönüştürme işlemi yapmadan sayıları toplayabildik.

Buradan anlayacağınız raw_input() fonksiyonu kullanıcıdan aldığı değeri karakter dizisi olarak saklarken, input() fonksiyonu kullanıcıdan komut bekler. input() fonksiyonun kullanıcıdan komut bekler.

input() fonksiyonun güvenlik sorunlarından dolayı programcılar genellikle raw_input() fonksiyonunu kullanmayı tercih ederler. Zaten bu fonksiyon veri alış verişi ile ilgili her türlü isteğimizi karşılayacak özelliktedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir