Programlama Dillerinin Geliştirilmesi

Evet arkadaşlar bu yazımda Programlama Dillerinin Geliştirilmesini konu alacağım. Öncelikle bir çok programlama dili olduğunu, farklı çeşitleri ve farklı kullanım alanları olduğunu biliyoruz. Ve bu dilleri öğrenip uygulamalar geliştirebiliyoruz.

Bu diller neyi amaçlıyorlar?

1950-60’lı yıllarda programla dilleri özenle yazılır, her makine için farklı farklı programlar oluşturulurdu böylelikle düşük donanıma sahip bilgisayarlarda performansı yüksek programlar elde edilirdi. Ancak kodlama süresi uzun zaman alırdı.

Günümüzde ise 50-60’lı yıllara göre büyük bir ivmeyle gelişen donanımlar, bizlere farklı cihazlarda çalışabilen, kısa zamanda ve seri üretim ile hazırlanabilen programlar yazma imkanı sağladı.

Donanım ile yazılımın bu etkileşimi ise teknolojiyi daha ileriye götürüyor. Ve sonuç olarak bizlere daha rahat bir hayat sunuyor.

Peki bu programlama dilleri nasıl oluşturuluyor ve geliştiriliyor?

Konuyu teorik olarak anlatmadan üzerinde durulması gereken hususlardan bahsederek devam ettireceğim. Programlama dillerinin oluşturulmasına “Syntax” (Söz Dizimi) kavramı ile başlayacağım. Bu kavram üzerinde durulması gereken ilk adım. Syntax, her programlama dilinin kendine has görüntüsünün kalıbı olarak ifade edilebilir. Bu kalıp her türlü kullanımda farklı kalıplar ile karşılaşmamak ve sorunlar yaşamamak üzere tek bir standarda uygun olmalıdır. Bu standartlar ise her dil için topluluklar tarafından belirlenir. Bu topluluklar IEEE, ISO ve ANBI gibi kuruluşlardır. Sorun yaşamamak üzere belirlenen bu standartlar dünya çapında kabul edilir. Bir programlama dilinin standardı belirlendikten sonra bir dize kurallar ile oluşturulur ve oluşturulan kurallara Gramer denir. Örneğin BNF bir gramer formudur ve terminaller, nonterminaller, start (başlangıç) ve rules (terminal ile nonterminallar arası uygulancak kurallar)’ dan oluşur. Bu forma bağlı olarak kendi gramerinizi oluşturabilirsiniz. Sonuç olarak Gramer oluşturulduğunda ise artık kelimeler, cümleler kurabiliriz. İşte bu kelime ve cümleler gramerimize uygun olursa hatasız bir syntax, uygun olmazsa sorunlu ya da geçersiz bir syntax oluşturmuş oluruz.  Ve oluşturduğumuz hatasız syntax ile programlamanın diğer safalarına geçebiliriz. Algoritmamıza uygun hedef belirleriz ve kodlamaya başlarız.

Sonuç olarak bir programla dili belirli kurallarla yazılmalıdır, bu kurallarda bize gramer oluşturmayı gerektirir. Oluşturulan gramerler ise syntax belirlememizi sağlar. Eğer yeteri kadar istek olursa Programlama Dillerinin Geliştirilmesini teorik olarak işleyebiliriz.

Osman KORUCU

Merhaba, ben Osman. Erzurumluyum. Atatürk Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği okuyorum. Üniversiteye başladığım zamana kadar yazılımla uğraşmasam da bilgisayar ile çok vakit geçiriyordum. İlk kez aldığım yazılım dersleri C / C++ oldu sonrasında ise HTML, CSS, JavaScript, Java ve Python dersleri aldım. Kendimi geliştirip mobil platformlara yönelmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir