Ders – 4 Formlardan Bilgi Almak (GET & POST)

Html de oluşturduğumuz formlar ile alınan verileri scriptimize aktarıp işleyeceğiz. Bunu yapmak için oluşturduğumuz formun action kısmına scriptimizin adını yazarak göndereceğiz.

Komut satırına bakarak formun action=”kayit.php” method=”get” kısımlarıyla bilgilerin kayit.php ye get metodu ile göndereleceğini anlıyoruz.Yani sizden kayit php isimli bir script oluşturmanızı isteyeceğim. Dikkat etmenizi istediğim bir diğer şey ise  Metin kutularını oluştururken yazdığımız input ögelerinin name kısımları.

Şimdi dikkat etmenizi istediğim bir diğer şey get metodu ile çağırdığımız kayit.php’nin uzantı kısmı. Şekilde görüldüğü gibi çağırılan değişkenlerin adı belli olacaktır.

Bu özellikle kullanıcı girişi gibi uygulamalarda pekte isteyeceğimiz bir şey değildir. Önüne ise get değilde post metodunu kullanarak geçebiliriz.

Kayit.html web sayfamızın içerisindeki <form> etiketinin method=”get” özelliğini method=”post” olarak düzenlersek ve Kayit.php scriptimizin içerisindeki $ad=$_GET[“ad”] gib get işlemini kullandığımız atama satırlarını $soyad=$_POST[“soyad] gibi değiştirirseniz Uzantının yukarıdaki gibi sonuçlanmadığını göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir