Java’da Soyut (Abstract) Sınıflar ve Metodlar

Bazen oluşturulan nesneler direkt olarak kullanılmazlar ve kendisinden başka nesneler türetilsin diye yazılır. Bu durumdaki sınıflara abstract(soyut) sınıflar denir. Bir sınıfı veya metodu abstract olarak tanımlamak için erişim belirtecinden sonra abstract anahtar sözcüğünü kullanmalıyız. Soyut olarak tanımladığımız sınıfın, metodlarının alt sınıfları mutlaka override edilmelidir.

  • Override: Bir sınıf üretildiği sınıftan, herhengi bir metodu değiştirmek istediği zaman override edilir. Bu şekilde alt sınıf, üst sınıfın metodunu direk kullanmak yerine kendine ait bir metod oluyor. Her metod için uygulanır, aynı olan metod isimlerinin kendi sınıfına ait olması için @Override yazılarak kullanılır.

Şimdi aşağıdaki örneğimize bakarak daha iyi anlayalım:

geometrikSekiller sınıfı:

ucgen sınıfı:

dikdortgen sınıf:

daire sınıf:

Gördüğünüz gibi soyut olarak tanımladığımız sınıfımızın, alt sınıflarının hepsinde bulunan aynı isme sahip metodların override ederek ve sınıf içerisinde soyut metodla çağırabildik.

Arkadaşlar bu bölümde Java’da Nesneye Yönelik Programlamada Abstract yani soyut sınıf ve metodları anlatmaya çalıştık. Sizlerde bu örneklerle sınırlı kalmayıp güncel hayattan bir çok örnek program kodlayabilirsiniz takibiniz için teşekkürler… Bizi takip etmeye devam edin bol kodlu günler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir