C# Console Dersleri Ders-6 “Metotlar “

Bugün kodlarımızı yazdığımız main bloğunun dışına çıkıp yeni yapılar öğreneceğiz.

Bu dersimizde öğreneceğimiz yapı metot. Metotlar herhangi bir kod parçacığını tekrar tekrar yazmak yerine bir defa yazıp yeri geldikçe kullandığımız yapı. Mesela toplama işlemi için düşünürsek her seferinde yazmak yerine toplama yapacak kodumuzu bir metodun içine yazıp yeri geldikçe o metodu kullanabiliriz.

Metotlarımız bir class ın içinde olmak zorunda. Class yapısına gelecek derste giriş yapacağız o zaman daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Tanımlamasına gelince;

Eğer döndüreceğimiz herhangi bir değer yoksa “void” anahtar sözcüğünü kullanmamız gerekir. Fakat döndürülecek bir değer varsa kodumuzun sonunda “return” anahtar sözcüğü ile bu değeri döndürürüz, aksi takdirde derleyicimiz hata verecektir.

Aldığı değeri döndüren ve ekrana yazan bir metot örneği yazalım;

Birinci metodumuz olan “metot1” aldığı değeri doğrudan ekrana yazdırmasını istedik, bu sebepten “void” anahtar sözcüğünü kullandık.

İkinci metot olan “metot2” de ise aldığı değeri döndürmesi için “return” anahtar sözcüğünü kullandık.

Kodumuzu çalıştırdığımızda karsımıza söyle bir şey çıktı;

Sadece void ile yazdığımız kodun çıktısını alabildik. Bunun sebebi return komutumuzun ekrana yazdırma komutu gibi çalışmaması. Metodumuzu ekrana yazdırma yani “Console.Write” komutu içine yazdığımız takdirde problem çözülecektir.

Gelecek dersimizde nesne tabanlı programlamanın en belirgin özelliklerinde birisi olan class yapısı ve nesne ye giriş yapacağız. İyi günler diliyorum.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir