2017 Yılının En Popüler Programlama Dilleri Belirlendi

GitHub 2017 yılının bitmesine az bir süre kala her sene yaptığı gibi bu sene de en popüler programlama dillerini belirlediği Octoverse Raporunu yayımladı.

Programlama işiyle az çok uğraşan insanların muhakkak karşılaştığı GitHub, her sene en popüler programlama dillerini kendi platformunda kurulan etkileşimlere, yüklenen proje sayılarına, öğrenimine ve programlama dillerinin gelişimine bağlı olarak sıraladı. Bu sıralamanın programlama işiyle ilgilenenler için bazı ipuçları içerdiğini söylemek mümkün. Bunun nedeni ise GitHub’ın yaklaşık 200 ülkede, 337 farklı programlama dili ile ilgili 24 milyon kullanıcıya sahip bir platform olması. Ayrıca GitHub’ı bazı  büyük projelerle ilgilenen kişilerinde kullanması da buna bir neden oluyor.

2017 yılının en popüler programlama dilleri:
 1. JavaScript
 2. Python
 3. Java
 4. Ruby
 5. PHP
 6. C++
 7. CSS
 8. C#
 9. Go
 10. C
 11. TypeScript
 12. Shell
 13. Swift
 14. Scala
 15. Objective-C

Ayrıca projelerin indirilme ve düzenlenme sayılarına göre oluşturulmuş yukarıdaki grafikte bu sıralamanın bir nedenini gözler önüne seriyor.

Son olarak bu sıralamanın birincisi üzerinde biraz durursak, JavaScript kısaca her platformda kullanılan, gittikçe genişleyen ve üzerinde çalışılacak bir çok framework barındıran bir dil olmasına bağlayabiliriz.

Daha fazla bilgi edinmek için buradaki sayfaya bakabilirsiniz.

 

Peki siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

 

Osman KORUCU

Merhaba, ben Osman. Erzurumluyum. Atatürk Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği okuyorum. Üniversiteye başladığım zamana kadar yazılımla uğraşmasam da bilgisayar ile çok vakit geçiriyordum. İlk kez aldığım yazılım dersleri C / C++ oldu sonrasında ise HTML, CSS, JavaScript, Java ve Python dersleri aldım. Kendimi geliştirip mobil platformlara yönelmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir