C# Console Dersleri Ders-7 “Class yapısı ve Erişim Belirleyicileri”

Önceki derste belirttiğim gibi bugün class yani sınıf yapısına giriş yapacağız. Ben yazının devamında sınıf olarak devam edeceğim.

Sınıflar ilk aşamada metotlara benzer fakat metotlardan çok daha gelişmiş ve işlevsel yapılardır. Programcının projesini parçalara bölebilmesine olanak sağlar.

Her projenin bir paketi vardır ve C# dilinde bu paketlere “namespace” adı verilir. Bu güne kadar kodlarımızı yazdığımız main bloğu da bir pakete ve tabi ki bir sınıfa  sahip. Bu konulara ilk derste giriş yapmıştık.

Kırmızı alan paketimizin ismi ve mavi alan ise main bloğunun bulunduğu sınıfımız.

O zaman paketimize yeni bir sınıf ekleyelim. Yeşil ok ile belirttiğim alana sağ tık ile tıkladığımızda karşımıza şöyle bir alan çıkacak.

Buradan “add” seçeneğinin üstüne geliyoruz ve muhtemelen tek seçenek olan “class” ı seçiyoruz.

Name kısmından sınıfımıza isim verip “add” butonuna tıklıyoruz. Yeni sınıfımız hazır.

Sağdaki yeşil alanda da yeni eklediğimiz sınıfı görebiliriz.

Bu adımda öğrenmemiz gereken  ilerleyen zamanlarda sürekli kullanacağımız şey ise erişim belirleyicileri.

Erişim belirleyicileri, bir sınıfın içeriğinin diğer sınıflar tarafından ne kadar görülebileceğini veya erişilebileceğini kontrol ederken kullandığımız sözcükler.

C# dilinde toplamda beş adet erişim belirleyicimiz var bunlar; private,public,protected,internal ve protected internal. Kullanım amaçları ise şu şekilde;

Private (Gizli)
Bir değerin private olarak tanımlanması demek, o değişkene sadece kendi sınıfının içinden ulaşılabileceği anlamına gelmektedir. Program içinde kesinlikle değiştirilmemesi gereken, kritik kodlarda kullanılmaktadır.

Public (Genel)
Bir değerin public olarak belirtilmesi; o değerin, kod içinde herhangi bir yerden erişilebilir durumda olmasını sağlamaktadır. Public erişim belirleyici tipinde hiç bir kısıtlama yoktur.

Protected (Korunumlu)
Kod içinde bir değerin protected olarak tanımlanması; o değere, bulunduğu sınıf ve ondan türetilen diğer sınıflar içinden erişilebilir olduğunu göstermektedir. Protected; bir anlamda, public ve private erişim belirleyicilerinin birleşimi olarak görülebilmektedir.

Internal (İçsel)
Internal olarak tanımlanan bir değer; aynı program içerisinden erişilebilir, fakat farklı bir program içerisinden erişilemez durumdadır. Program içerisinde herhangi bir kısıtlaması yoktur.

Protected Internal (İçsel Korunumlu)
Protected internal olarak tanımlanmış değer, tanımlandığı sınıfın içinden ve ondan türetilen sınıfların içinden erişilebilir durumdadır. Türetilen sınıfın aynı program içinde olmaması sorun teşkil etmez.

Herhangi bir değişken tanımlamasından önce doğrudan kullanılırlar ve eğer herhangi bir erişim belirleyicisi kullanılmadıysa değisken private olarak tanımlanır. Yani standart erişim belirleyicimiz private dır.

Gelecek dersimizde sınıf yapısının üstüne eklemeler yapıp nesne yapısına giriş yapacağız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir