Ders – 6 PHP’de Kontrol Yapıları – 2

Kontrol yapıları – 2 de bir önceki yazımızda else if yapılarıyla çözdüğümüz sorunu, birde switch-case yapısı ile çözeceğiz.  Genellikle algoritmik bir sorunun birden fazla çözümü vardır. Gelin öncelikle switch-case yapısına basitçe gözden geçirelim.

İlk inceleyeceğimiz yapı switch, yapının başına yazılır ve hemen hemen bulunduğu tüm programlama dillerinde switch(işleme sokulacak değer) şeklinde yazılır. Case; ise işleme sokulacak değerin durumuna göre yapılacak işi belirler.

Yukarıdaki php scriptini çalıştırdığımızda, değerin ‘a’ olmasına rağmen iki çıktıyı da bastırdığını göreceğiz. Basitçe bahsedecek olursak, case yapısı kırıldığı andan itibaren arda kalan tüm işlemler gerçekleşecektir. Bizim istediğimiz ise a için yalnızca case ‘a’ da ki işlemleri yapması; bunu gerçekleştirmek için ise break yapısının kullanacağız. Seçtiğimiz işlem gerçekleştiğinde switch case yapısı kırılıp yapıdan çıkılacak.

Peki değerimizin yazdığımız caseler içerisinde değeri yoksa, Hiç bir işlem yapılmayacak ve boş geçilecektir ancak bu istediğimiz bir şey değildir, onun yerine varsayılan bir atama yada bir varsayılan bir mesaj yazdırabiliriz. Bunu yapmak için ise case yerine varsayılan manasına gelen default yapısını kullanacağız.

Son olarak case sadece değer değil koşul da atayabiliriz. case ‘a’ yerinde  case $deger%2 == 0 gibi bir ifade kullanabiliriz ki değer true ise çalıştırır. Buradan bir önceki örneğin nasıl yapılacağı kafanızda canlanmış olmalı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir