C++ Polymorphism ve Abstract

Merhaba arkadaşlar bu dersimizde polymorphism(Çokbiçimlilik) ve abstract classları anlatacağım.
Polymorphism,birden fazla işleve sahip olmaktır.Genel olarak polymorphism,bir sınıf hiyerarşisi olduğu zaman ve devralmayla oluşur.Polymorphism ve kalıtım birlikte kullanılır.Fonksiyon ve operatörlerdeki aşırı yüklenmelerde aslında polymorphisme örnektir.
Polymorphism,kalıtımda olduğu gibi kodları tekrar kullanmamıza yani kod içerisinde karmaşayı kolaylaştırır.
Polymorphism’de bir classtan birden fazla class miras alır.Bu bize kod için tasarruf sağlar.Büyük projelerde ne kadar kodları azaltabilirsek bir sonrakikontrol için işimizi kolaylaştırmış olur.Bir örnek ile bunu görelim.

Polymorphism’i böylece anlamış olduk.

Abstract

Şimdi ise abstract(soyut) sınıflardan bahsedelim.
Bir kalıtım olayında alt sınıflar,abstract sınıfndan kalıtım yaparlar.Böyle abstract sınıfındaki uygun olan tüm fonksiyon ve değişkenleri ddiğer sınıflar kullanabilirler.
Abstract olarak tanımlanmış sınıfın içinde abstract olarak tanımlı fonksiyon,değişkenler gibi değerleri tanımlamak gerekmektedir.Bunu da bir örnek ile görelim.

Burada abstract olarak tanımladığımız sınıfımızdan abstract olarak soyut bir fonksiyon tanımlayıp miras aldığı sınıf içerisinde kullanmış olduk.Abstract fonksiyonu tanımladığımız sınıf içerisinde gövdesizdir.Herhangi işlem yapılmaz ancak diğer kalıtım yaptığımız sınıfta fonksiyon içerisinde işlemler yapabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir