Linux’de Ls (List-Listeleme) Komutu

Merhaba arkadaşlar

Yine bir Linux dersinde beraberiz.Bugün anlatacağım tek bir komut var.O da  “ls”  komutu.Bir seferde çok komut anlatmak istemiyorum çünkü dersleri anlayarak ilerletelim diyorum.Şimdi gelelim ilk olarak ls komutuna.Bakalım linuxun olmazsa olmazlarından bu komut ne işe yarıyormuş.

LS  (LİST-LİSTELEME)  KOMUTU:

Adı üstünde listeleme komutu.Ama ne listeliyor bu komut.Daha önceki dersimizde biraz açıklamıştım aslında.Bu komut yer aldığımız dizin altındaki yani himayesinde ki diğer dizin ve dosyaları bizlere listeliyor.

Şimdi terminal ekranında işlevlerine bakalım.

 

 • Burada gördüğünüz gibi ilk olarak “pwd” komutunu kullanmışız.Bunu en son ki dersimzde görmüştük.Bu komut bizim bulunduğumuz dizini görüntülüyordu.Gelen sonuca göre de şu anda home dizini altında melike adlı kullanıcının dizinindeymişiz.
 • Bulunduğumuz dizini görüntüledikten sonra melike adlı kullanıcının himayesinde hangi dosyalar, dizinler varmış bunu görmek için “ls” komutunu kullanıyoruz.Eğer “ls” komutunu seçeneksiz kullanırsak bize sadece ekrandaki gibi dosya ve dizinlerin isimlerini gösterecektir.Ekranda ki isimlerin bazılarının mavi bazılarının beyaz olmasının sebebi dizin ve dosyaları ayırmış olmasıdır.Mavi renkli olanlar dizin yani klasördür.Diğer beyaz yazılı olanlar ise dosyadır.Bu renklere takılmayın çünkü sisteme göre değişebilir.Sabit olan Bir şey değil dediğim gibi tek amaç dosya ve dizinler birbirinden ayırmak.”ls” komutunu yalın haliyle gördüğümüze göre şimdi parametrelerine geçelim.

 • Evet lütfen clear komutundan sonra ki “pwd” komutuna bakalım.Bu komutla tekrar bulunduğumuz dizini kontrol ediyoruz.Hala melike dizinindeymişiz.
 • İkinci olarak “ls -l” komutunu kullanıyoruz.Buradaki “-l” seçeneği  “long” kelimesinin kısaltılmışıdır.Yani terminale diyoruz ki listele ama izinler kullanıcı isimleri vs. bana herşeyi göster.BU komutun çıktısında gördüğünüz gibi baya ayrıntılı bir sonuc alıyoruz.Şimdi bu sonuçlardan bir tanesini alıp her sütunun ne anlama geldiğini size ayrıntılı bir şekilde anlatacağım.

drwxr-xr-x 2 melike melike 4096 Eki 31  2017 Belgeler

 1. İlk birleşik sütun bu dizinin izinlerini gösterir.Peki ben dizin dedim de bunu ezbere mi dedim tabi ki hayır.Bu sütunun ilk başındaki “d” harfi bir dizin olduğunu gösteriyor.Eğer ki “d” harfi yerine “-” bulunsaydı o zaman dizin değil de dosya olduğunu anlayacaktık.İlk harften sonra ki “rwx /r-x /r-x”  dediğimiz gibi izinleri gösterir.İlk üçlü bu dizinin kullanıcılarına verdiği izinleri gösterir.Burada ki izne göre kullanıcın okuma(read), yazma(write)  ve çalıştırma(execute) izni varmış.İkinci üçlü de bu kullanıcıların üye olduğu grupların sahip olduğu izinlerdir.Bu izne göre  grupların okuma(read), -(yazma izni yok) ve çalıştırma(execute) izni varmış.Son olarak geriye kalan üçlü de kullanıc ve bunları grrupları dışında kalanlar için tanımlanmıştır.Onların da yine gruplar gibi sadece okuma ve çalıştırma izni varmış.
 2. ”2” sayısı bu dizinin hard link sayısını gösterir.Hard link nerden çıktı şimdi diye düşünmeyim.Daha sonra ki derslerde bu konuya da değinilecek.
 3. Üçüncü sütunda ki “Melike” yazısı bu dizinin sahibinin Melike adlı kullanıcı olduğunu gösterir.

 4. Dördüncü sütunda ki “Melike” yazısı da Belgeler dizinin kullanıcısının birincil grubunu gösterir.
 5. ”4096” sayısı bu dizinimizin boyutunu “byte” cinsinden gösterir.Yani bu dizinin boyutu 4096 byte imiş.

 6. ”Eki 31 2017” sütunu ise bu dizinin son olarak değiştirildiği tarihi gösterir.Ben en son 31 ekimde müdahale etmişim bu dizine.
 7. Son sütunumuz ise dizinimizin adını gösterir.Bildiğimiz gibi şu anda incelediğimiz dizinin adı “Belgeler” dir.

Evett bunları da ayrıntılı bir şekilde açıkladığımıza göre diğer bir parametreye geçebiliriz.

       

Bu terminalde de ls komutunun “-a” parametresini kullandım.Yine ilk olarak pwd komutuyla başladım ve bulunduğum dizini gösterdim.Bu arada ls komutundan önce hep pwd komutunu kullandım.Ama bu durum size bir zorunluluk gibi gelmesin.Ben sadece bulunduğum dizini sizlere göstermek amacıyla her seferınde pwd komutunu kullanıyorum.

-İlk olarak “ls” komutunu sadece -a parametresiyle kullanmışım.Sadece ls -l komutunu kullandığımda ayrıntılı bir listeleme yapmış olurum fakat bu listeleme de gizli dosyaları göremem.Linux da gizli dosyaların isimleri “.” ile başlar.İşte bu dosyaları da listeleme işlemimde görmek için “ls -a” komutunu kullanıyorum.Ekranda da gördüğünüz gibi birçok gizli dosya varmiş.

Ekstradan ben ls komutunda “l” ve “a” parametrelerini birleştirdim ve gizli dosyalarında izinlerini sahiplerini vs. ayrıntılı bir şekilde görmüş oldum..Her komutta böyle bir hakkımız vardır.Bir komutun aynı anda birçok seçeneğini çalıştımak istiyorsak “-” ‘den sonra seçenekleri bitişik şekilde yazmam yeterli “ls -la”gibi . 🙂

     

Burada da başka bir kullanım görüyorsunuz.Ben sadece bir dosyanın ayrıntılı listelemesini  de yaparım.Bunun için yapmam gereken çok basit.

“ls -seçenek dosyaAdı” formuna uymamız yeterli.Ben ls komutunu “-l” parametresiyle kullanmışım ve bunu “dosya” isimli dosyam için yapmışım.Böylece bütün ayrıntılarına da ulaşmışım.

Son olarak birşeye değinmek istiyorum.Listeleme işleminde gördüğümüz dizinlerden herhangi birisine geçiş yapıp bu dizindeki dosya ve dizinleri görüntüleyebilirim.Ya da başka bir kullanıcını home dizini altindaki verileri görüntüleyebiliriz.Bunun için bir örnek yapamayacağım.Çünkü sistemimde başka bir kullanıcı yok.İstersek oluşturabilirz fakat şu an kullanıcı oluşturma komutlarına girip kafanızı karıştrmak istemiyorum.Fakat kullanım şeklini göstereyim.

“ls /home/kullanıcıAdı”

Burada gördüğünüz gibi “pwd” ile dizinimi görüntülemişim.Sonraısnda  “ls -l ”komutu ile bu dizin altında bulunan dizin ve dosyaları yazdırmışım ekrana .Geçen ders gördüğümüz “cd” komutuyla dizinimi değiştirmişim ve “Resimler” dizinine geçiş yapmışım.Son olarak da ls -l komutuyla bu dizin altında ki dosyaları görüntülemişim.

Bu yazıda anlatacaklarım bu kadardı.Anlamadığınız bir yer olursa lütfen yorum bırakın.Yardımcı olmaya çalışırım.

 

Hoşçakalın… 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir