Veritabanı Ders 2 – Tablo Oluşturma

Merhaba arkadaşlar. Bu dersimizde öncelikle temel veritabanı kavramları hakkında sizi biraz bilgilendirmek istiyorum. Veritabanı, birbirleriyle ilişkili olan verileri bir arada tutmaya yarar. Yönetilebilirdir, güncellenebilirdir ve taşınabilirdir. Veri tabanı içerisinde tutulacak verileri taşımak için tablolar kullanılır. Tablo, satır ve sütunlardan oluşan verilerin depolandığı veritabanı elemanıdır. Tabloyu oluşturan aynı türden veriler, alanlarda tutulur ve her alanın bir veri tipi vardır. Primary Key, bulunduğu alanda tek olan veridir. Bunu TC Kimlik Numaranız gibi düşünebilirsiniz. Benzersiz alandır, birincil anahtardır.

Bir önceki ders veritabanını oluşturmuştuk. Şimdi kaldığımız yerden devam edelim. Hatırlarsanız oluşturduğumuz veritabanına root ismini vermiştik. root geldiğinde otomatik olarak kendi bileşenleriyle gelir. Database Diagrams kısmı şematik olarak göstermek için kullanılır. Biz Tables kısmına gelelim. Bu kendi içinde oluşturacağınız tabloların tutulacağı kategoridir. Benim şu an için tablom yok. O yüzden burası boş. Gelin birlikte bir tablo oluşturalım.

 

Tables üzerine sol tıklayarak Table… diyoruz.

Evet karşımıza gelen bu ekranda tablomuzu oluşturmaya başlayacağız. Tablomuzdaki sütunların ismini Column Name yazan yerin altına yazacağız. Data Type veri tipidir. Allow Nulls ise buraya kayıt girmenin zorunlu olup olmadığını, boş geçilip geçilemeyeceğini belirler.

Data Type kısmında bir sürü şey var görüyorsunuz. Burdan bize en uygun olan ne varsa onu seçip öyle devam edeceğiz. Buna karar verebilmemiz için şimdi bunlardan bir kısmına değinelim.

char(n),  varchar(n), varchar(max), nchar(n), nvarchar(n), nvarchar(max) metin veri tipleridir. char(n) ve varchar(n) arasında hafızada kapladıkları yer açısından farklılık mevcuttur. char(n) sabit uzunlukken, varchar(n) değişebilen uzunluktur. varchar(n) kullanmak hafızada tasarruf sağlar. Bu yüzden metinsel ifadelerde varchar(n) veri tipini kullanmanızı öneririm. Çünkü char(20) seçip buraya Zeynep kaydını girerseniz, Zeynep 6 karakter olmasına rağmen size 20 karakterlik bir yer ayıracaktır. Ancak veri tipini varchar(20) seçip buraya Zeynep girdiğinizde maksimum 20 karakter yer ayırır, Zeynep 6 karaktere sahip olduğu için 6 karakter saklar.

datetime, smalldatetime, date ve time, tarih-zaman veri tipleridir. date, sadece gün, ay ve yıl bilgisi saklar. time, sadece saat, dakika ve saniye bilgisi saklar. datetime, smalldatetime ise tarih ve zamanı bir arada saklar.

tinyint, smallint, int, bigint tamsayı veri tipleridir. Unutulmamalıdır ki veri tipinin çapı arttıkça, hafızada kapladığı yer de artar. tinyint, 0….255 aralığında tamsayı tutar. Yeterli olduğu durumda int değil, tinyint kullanılmalıdır. decimal, numeric, float, real ise ondalık sayı veri tipleridir.

Bu kadar teorik bilgi yeterli, hadi artık tablomuzu oluşturabiliriz 🙂

TcKimlik adında 11 karakter ve boş geçilemeyecek bir alan oluşturduk. Şimdi bu alanı bir de primary key yapalım isterseniz.

TcKimlik alanı artık Primary Key, yani benzersiz alan olmuş oldu. Böylece iki tane aynı TcKimlik’ e sahip kayıt girişi engellendi.

Tablomuza AdSoyad, Yas ve OkulNo diye yeni alanlar ekledik. Veri tiplerini belirledik. OkulNo her kayıt için 1’den başlayıp otomatik olarak artmasını istediğimiz bir alan olsun. Bunu altta gözüken Column Properties kısmından yapabiliriz.

Identity Specification yazan yerin yanındaki oka tıklayarak bu bölümü açıyoruz. Daha sonra altındaki (Is Identity ) yazan yerden ise Yes’ i seçiyoruz.

Sizde de böyle olduysa, olmuş demektir. Buradan kaçtan başlamasını ve otomatik olarak kaçar kaçar artmasını istiyorsanız bunun ayarını yapabilirsiniz. İdentity olan alana elle kayıt girişi yapılamaz.

Tablomuzdaki alanları oluşturduğumuza göre artık tablomuzu kaydedebiliriz.

Ben tablo ismini deneme koydum ve OK diyerek kaydediyorum.

Kaydettiğimiz deneme tablosunu burada görebiliriz. Eğer sizde gözükmüyorsa refresh yapmanız yeterlidir.

Deneme tablosu oluştu. Geldik şimdi burada açıyoruz. Tablomuzun yapısını buradan görebiliriz. Columns kısmı, tablonun içinde var olan alanları gösterir. Alan adı, veri türü ve boş geçilip geçilmediği burada yazar. Keys kısmında tablomuzdaki primary key yer alır. Constrarints, triggers şu anda yok. Onlar da olsaydı eğer buralarda gözücekti. İlerleyen aşamalarda bunlardan bahsedeceğiz.

Tablo üzerinde sağ tıkladık ve karşımıza bir sürü seçenek çıktı. Burdaki Design seçeneğini tablomuza yeni alanlar eklemek istediğimiz zaman kullanacağız. Edit Top 200 Rows diyerek ise tablomuza kayıt eklemesi yapacağız.

TcKimlik alanına aynı kayıttan birkaç tane girilirse eğer uyarı verecektir çünkü o alanı Primary Key yapmıştık. TcKimlik alanına 11 karakterden fazla girilemez, hata verir çünkü veri türünü ona göre ayarladık. OkulNo alanı ise kendiliğinden otomatik olarak birer birer artıyor. Biz elle kayıt girmiyoruz.

Tablo oluşturup, örnek kayıt girişleri de yaptığımıza göre bugünkü yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. İyi günler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir