Android Programlama Android Studio Kurulum + SDK

Merhaba arkadaşlar bugün Android derslerimizin 1.siyle karşınızdayım. Şuanlık yazılı kaynak olarak sunum yapacağız.Bugün ise sizlerle Android işletim sistemi nedir ? hangi firmalar tarafından kullanılıyor? Android Studio nasıl kurulur? gibi soruların cevaplarını burada sizlerle açıklamaya çalışacağım.

ANDROİD İŞLETİM SİSTEMİ NEDİR ?

Android Google gibi büyük bir şirketin ve Open Handset Alliance gibi uluslararası birliğin mobil cihazlar için geliştirilmekte olan Linux tabanlı özgür ve ücretsiz bir işletim sistemidir. Açık kaynak kodlu olmasına rağmen ufak fakat önemli bir bölümü Google tarafından engellenmiştir. Lakin Bu durum herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Biz Android Studio da yaptığımız uygulamaları gerek kendi telefonumuzda çalıştırabilir veya Google Play’ de yayınlayabilirsiniz.

ANDROİD HANGİ FİRMALAR TARAFINDAN TERCİH EDİLİYOR ?

Bilindiği üzere Android Dünya’da en çok tercih edilen işletim sistemi olmuştur. Peki bu Android ‘i kullanan şirketler kimler? Samsung,Xiomia,Lenovo,HTC ,Sony, LG,Huawei gibi kaliteli ve büyük firmalar Android’ i tercih ediyor.

ANDROİD STUDİO NASIL KURULUR ?

Android Studio’ yu https://developer.android.com/studio/index.html  linkinden kendi işletim sisteminize göre indirebilirsiniz. Android Studio Java tabanlı olduğu için JDK(Java Development Kit)  kurulu olması gerekiyor.Bunu Oracle’nin kendi sitesinde bulabilirsiniz. Dilerseniz şimdi kuruluma geçelim.

1.Adım

2.Adım

3.Adım

Android Studio’nun kurulacağı dosya yolunu belirtmemiz gerekiyor.

4.Adım

Install ‘ a tıklayarak kurulumu başlatıyoruz.

5.Adım

Kurulum tamamlandıktan sonra bu ekran gelecek karşımıza ve Start a new Android Studio projecti seçmemiz gerekecek.Bende önceden Android Studio kurulu olduğu için eski ayarlarımı kullandım.

6.Adım

İlerledikten sonra SDK kurulumu yapılması gerekiyor. Burada Android SDK Location belirtiyoruz ve Apply’ e tıklıyoruz.

7.Adım

 

8.Adım

 

9.Adım

Bu kısım biraz uzun sürebiliyor.Sabredin 🙂

10.Adım

Tekrardan yeni proje oluşturuyoruz.

11.Adım

Proje adını yazıyoruz.

12.Adım

 

13.Adım

Android versiyonu  veya hangi araç için kodlama yapılacağını seçiyoruz.

14.Adım

 

15.Adım

Proje türünü burdan seçebiliriz. Google uygulamalarıda Android Studio tarafından desteklenmektedir. Örneğin Google Map ile ilgili bir proje yapılabilir.

16.Adım

Bu kısım genelde böyle bırakılır. İsterseniz isminide değiştirebilirsiniz.

15.Adım

Projemiz açılıyor.

16.Adım

Projemiz hazır durumda bu kısım kodlarımızı yazacağımız kısım.

17.Adım

SDK yüklerken bende böyle bir hata oluştu. Belki sizlerdede böyle sorunlar çıkabilir.Bunu çözmek için oradaki bağlantıya tıklayarak hatayı düzeltebilirsiniz.

18.Adım

 

19.Adım

 

20.Adım

Evet şuan sıkıntımız kalmadığına göre kodlarımızı nasıl sanal telefona aktaracağımızı göstereceğim.

21.Adım

Buradan sanal bir telefon seçmemiz gerekiyor yada Android işletim sistemine sahip bir telefonu USB kablosuyla bilgisayarımıza bağlayıpta kodlarımızı çalıştırabiliriz.

22.Adım

Herhangi bir telefonu buradan seçebiliriz. Boyut,çözünürlük,marka vs. yönünden farklı sanal telefonları seçebiliriz.

23.Adım

Seçtiğimiz sanal telefonu bilgisayarımıza indiriyoruz.

24.Adım

 

25.Adım

Sanal telefonumuzu indiriyoruz.

Android sanal makinelerini kullanmak istemeyenler başka sanal makineler kullanabilirler. Ben genelde Genymotion ‘ı kullanıyorum. Evet arkadaşlar kurulumu elimden geldiğince ve bol resim kullanarak açıklamaya çalıştım. İnşallah yardımcı olabilmişimdir. Yanlışım eksiğim varsa lütfen yorumlarda belirtin.Yorumlarınız bizim için çok önemli, diğer derslerimizde görüşmek üzere Esen kalınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir