C# Console Dersleri Ders-12 “Set-Get Metotları Ve Encapsulation(Kapsülleme)”

Bugün sınıflarda, kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Sınıflar ile ilgili öğreneceğimiz yeni konu “set-get” metotları. Set-get metotları ,sınıfımızın içinde oluşturduğumuz private değişkenlere ulaşabilmemizi sağlayan metotlar. Set metodunu private değişkene değer atarken, get metodunu ise değişkenin değerini okurken kullanırız ve set metodunun içine koyduğumuz atama şartlarına ise kapsülleme denir. Bir örnek verecek olursak private olan “soyad”  değişkenimize değer atarken bütün harflerin büyük olmasını istiyorsak ve bunu da set metodu içinde bir kontrol ile yapıyorsak bu yaptığımız şey kapsüllemedir.

Bu metotların kullanımı ise şu şekilde ;

O küçük bir örnek yapalım. Yeni bir sınıf oluşturalım ve bu sınıfın içinde private bir değişken tanımlayalım.

Daha sonra bu değişken için bir set-get metotları yazalım.

Burada kullandığımız “value” deyimi kullanıcıdan okunan veriyi temsil ediyor. Konun main bloğu içindeki kullanımında ise hiçbir değişiklik yok yani normal nesne ataması yapar gibi kullanıyoruz.

Tekrar bir örnek yapalım ve bu sefer kapsülleme de kullanalım. Bu örneğimiz bir asansör olsun belirli bir değerin üstunde değer girilince uyarı mesajı versin. Aynı private değişkeni kullanıyorum , sadece metotları yazıyorum.

Asansörümüz en fazla dokuzuncu kata çıkacak ve daha büyük bir değerde uyarı mesajı verecek. Main bloğu içi  de şu şekilde;

Kodumuzun çıktısı ise şu şekilde;

Gelecek dersimizde sınıflar ile devam edeceğiz. Mutlu günler diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir