Linux’de Mkdir ve Rm/Rmdir Komutu

Merhaba arkadaşlar bugünkü yazımda bir dizini oluşturma ve o dizini silme komutlarından bahsedeceğim.

Evet bu komutları belki duymuşsunuzdur.”Mkdir” ve “Rm/Rmdir” komutu.İlk olarak dizin oluşturma yani “Mkdir” komutundan bahsedelim.

MKDIR (MAKE DIRECTORY/DİZİN OLUŞTURMA) KOMUTU

Adı üstünde bu komutla birşeyler oluşturabiliyoruz make kelimesinden de anlayabileceğiniz gibi.Peki ne oluşturuyoruz? Tabiki de az önce söylediğim gibi dizin/klasör oluşturabiliyoruz.

Kullanımı gayet basit. Birazdan da terminal ekranında göreceksiniz.

Mkdir  klasör_adı

Burada gördüğünüz satırları şimdi teker teker açıklayacağım.

 1. İlk olarak “ls” komutumuzla ev dizinimiz altındaki dosya ve dizinleri görüntülüyoruz.(Mavi renkliler dizin, diğerleri ise dosya)

   

 2. İkinci adımda “mkdir” komutumuzu kullanıyor ve “dizin1” adında bir dizin oluşturuyoruz.
 3. Bu adımda “cd” komutu ile başka bir dizin altına geçiş yapmamamızın sebebi farklı dizinler altında da yeni dizinler oluşturabiliyor olmamızı görmek.Tabi böyle dizinler arası geçiş yapmak yerine bulunduğumuz dizinden bu dizinin path(yol) ini belirtip oluşturabiliriz.
 4. Ben masaüstü dizini altına geçiş yapmışım ve “dizin2”adında bir dizin oluşturmuşum.Zaten “ls -l” komutuyla “Masaüstü” dizinini görüntülediğimde de içerisinde oluşturduğum “dizin2” isimli klasörü  görüyorum.

  Evet bu terminalde belirtceklerim bu kadardı.Şimdi de bu komutun başka bir özelliğine değineceğim.

Evet bu terminalde belirteceklerim bu kadardı.Şimdi de bu komutun başka bir özelliğine değineceğim.

Burada da yine küçük bir parametresini kullandım.Gördüğünüz gibi  “mkdir dizin3 –mode=666”yazmışız.Dizin3 adıyla bir dizin oluşturmuşuz ve “–mode” seçeneğiyle bu dizinin user-group-other izinlerini kendimiz atamışız.Şimdilik bu izin kavramına takılmanıza ya da 666  sayısı nerden geldi diye düşünmenize gerek yok.Daha sonra konuya ayrıntılı bir şekilde değinilecek.Sadece söyle söyleyeyim.Ben yazdığım 666  sayısıyla kullanıcı, grup ve diğerlerine hem okuma hem de yazma yetkisi vermişim.

Şimdi de gelelim bu oluşturduğumuz dizini silmeye.Silme işlemini de aslında  hem “rm” komutuyla hem de “rmdir” komutuyla yapabiliyoruz.Şöyle ki eğer dizininizin içi boş ise “rmdir” komutunu, dolu ise “rm” komutunu kullanmanız doğru olacaktır.Tabi ki rm komutunu “-r(recursive)” seçeneğiyle kullanmanız gerecektir.Dizinin altındaki herşeyi silsin diye.

 1. İlk olarak “ls” komutyla dizinimizi listeliyoruz.
 2. İkinci komutta ise dizinimiz boş olduğu için “rmdir” komutuyla dizin3 adlı klasörümüzü siliyoruz.Daha sonra tekrar listeleme yaptığımız da dizinimizin silindiğini görüyoruz.

 3. Daha sonra ki satırda “cd” komutuyla yeniDizin isimli klasör altına giriyoruz ve bu klasör altında başka bir dizin oluşturuyoruz.Çünkü dolu bir dizinin sizlere nasıl silindiğini göstereceğim.Gördüğünüz gibi “rmdir” komutuyla bu dizini silmeye çalışmışım ama sistem izin vermemiş çünkübu komutun böyle bir yetkisi yok.

  Fakat “rm -r” komutuyla denediğimizde dizinimizin silindiğini gözlemliyoruz.Sildiğimi de listeleme işlemini  tekrarladığımda yeniİDizin adlı klasörün olmadığını gördüğümde anlıyorum.

Evet bu iki komutla ilgili temel olarak anlatacaklarım bu kadardı.

Hoşçakalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir