Veritabanı Ders 3 – SQL Komut Kategorileri – DDL

Bugünkü dersimizde SQL komut kategorilerinden birisi olan DDL(Data Definition Language) işleyeceğiz. SQL Server Management Studio’ da veritabanı ve tablo oluşturmayı görmüştük. Bu dersimizde ise kod yazarak tablo oluşturacağız. DDL komut kategorisi içerisinde create, alter, drop komutları bulunur. Create ile nesne oluşturulur, alter ile daha önceden oluşturulmuş olan bir nesnenin yapısal özellikleri değiştirilir. Drop ise daha önceden oluşturulmuş olan bir nesnenin silinmesi için kullanılan komuttur. En basit haliyle bir tablo oluşturacak olursak:

 

CREATE TABLE tablo_adı

(

Alan_adı1 VERI_TİPİ ,

Alan_adı2 VERİ_TİPİ ,

Alan_adıN VERİ_TİPİ

)

formatını kullanmamız gerekir. Tablo adı, alan adı ve veri tipi kavramlarından bir önceki ders bahsetmiştik. Şimdi kod yazalım.

 

SQL Server Management Studio ekranında New Query yazan yere tıklıyoruz ve sayfamızı açıyoruz. Karşımıza gelen sayfada kodumuzu yazmaya başlıyoruz.

kisiler adında bir tablo oluşturmak için gereken kodlarımızı yazdık. Tablodaki numara alanı tamsayı tipinde olacak, adi ve soyadi ile belirtilen alanlar maksimum 50 karakter alabilecek, ancak hafızada kullanılan karakter sayısı kadar yer tutacak. bölüm kodu, cinsiyet ve telefon ile belirtilen alanlar maksimum 4, 5 ve 16 karakter alabilen yazılar olabilecek. Burada şunu da belirtmek istiyorum ki SQL’de eğer veri tabanı adı, tablo adı, alan adı gibi herhangi bir nesnenin ismi birden fazla kelimeden oluşuyorsa kelimeler köşeli parantezler [ ] arasına yazılır. Bu yüzden bölüm kodu yerine [bölüm kodu] yazdık. Alan adları köşeli parantezler  [ ] arasına yazıldıktan sonra alan adlarında istenilen karakter kullanılabilir.  [bölüm kodu] geçerli bir alan adı tanımlamasıdır.

Şimdi yazdığımız kodu çalıştırmadan önce bir de sorgunun çalıştırılacağı veritabanı seçimini yapmamız gerekiyor. Açılır kutudan bizim veritabanımız olan root’u seçiyoruz.

Kodu işaretleyip Execute yazan yere tıklayarak çalıştırabilirsiniz ya da F5’e basarak da çalıştırabilirsiniz.

Command(s) completed successfully mesajı görüldüyse işlem tamamlanmıştır. Şimdi Management Studio’dan tabloyu görüp veri girişi yaparak test edelim.

Oluşturduğumuz kişiler tablosunu burada görebiliriz. Eğer sizde gözükmüyorsa refresh yaparsanız gözükecektir. Örnek veri girişi de yapalım.

İlk satıra doğru veri girişlerini yaptık. Ancak ikinci satırda numarayı 123456789 girmeye çalıştık ve hata aldık. Bunun sebebi numara alanının veri tipini tinyint olarak belirlemiş olmamızdır. Hemen hatırlayalım tinyint veri tipi 0…255 aralığında tamsayı saklıyordu. Yani buraya daha büyük tamsayı giremeyiz. Bölüm kodu alanına 4 karakterden fazla bir şey yazıp deneyin, yine hata verecektir. Aynı şekilde cinsiyet ve telefon alanlarına da belirlediğimiz uzunluklardan daha fazla karaktere sahip veri giremeyiz. Girdiğinizde hata aldığınızı göreceksiniz.

Son olarak doğru veri girişi yaparak yazımızı bitirelim. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere hoşçakalın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir