C# Console Dersleri Ders-13 “Kalıtım”

Bugün kalıtım ile devam ediyoruz.

Peki nedir kalıtım? İki sınıfımızın olduğunu düşünelim. Bu sınıflar bir projenin farklı parçaları olsun, ve bu sınıflara tek bir nesne ile ulaşmak istiyoruz veya değişken ve metotlarını birbiri içinde kullanmak istiyoruz. Kalıtım bize bu olanağı sağlar. Yani sınıflardan birisi bizim ata sınıfımız ve diğeri de ata sınıfın özelliklerini taşıyan bir alt sınıfımız.

Tanımlamayı yaptığımıza göre kodlarımızı yazmaya başlayalım. İki farklı sınıf oluşturuyorum ve  birisine kişi ekle metodu yazıyorum ,diğerine de değişkenlerimi ve bu değişkenlerin set ve get metotlarını yazıyorum.

Burada yapmaya çalıştığım şey “ata_sınıf” isimli sınıfımım içindeki metotta “alt_sınıf” isimli sınıfımın içindeki değişkenleri kullanmak.

Bunu da şöyle yapacağız;

 

Sınıfımızın tanımlamasına “alt_sınıf” isimli sınıfın ata sınıfın bir alt sınıf olduğunu belirten bir cümlecik yazdık. Eskiden “this.” yazdığımızda ulaşabildiğimiz değişkenler şunlardı;

Fakat artık ulaşabildiğimiz değişkenler şu şekilde;

Görüldüğü üzere artık “alt_sınıf” isimli sınıfın değişkenlerine de ulaşabiliyoruz. Metodumuzu tamamlayıp main sınıfımızda nesnemizi oluşturalım.

Kisi nesnesi “ata_sınıf ”  sınıfının nesnesi olduğu halde ekrana yazdırırken “alt_sınıf” sınıfının set ve get metotlarını kullanabildik. Bunu şu şekilde de görebilirdik;

Kodumuzun çıktısı ise şu şekilde;

Gelecek derslerimizde kaldığımız yerden devam etmek üzere iyi günler diliyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir