Linux’de Cat Komutu

Merhaba arkadaslar yine bir Linux dersinde beraberiz. Bugün öğreneceğimiz komut “cat” komutu.

Ne Yapar Bu Cat ?

Cat komutunun en temel görevi bir dosyanın içeriğini terminal ekranına yazmaktır.Aşağıda ki terminal görüntüsünden bütün kullanım türlerini sizlere açıklamaya çalışacağım.

  • İlk olarak “ls” komutunu kullandım.Melikenin home dizini altında ki dosya ve dizinleri görüntülemek için.
  • İkinci olarak “touch” komutuyla yeni bir dosya oluşturdum.
  • Üçüncü olarak kullandığım komut “cat” komutudur. Bu komutu “cat dosyaAdı” seklınde kullandıgımda normal olarak dosyanın içindekileri ekrana bastırır.Fakat gördüğünüz gibi o anda dosyanın içinde herhangi Bir şey olmadığı için ekrana çıktı basmamış.
  • “cat > dosya” komutunda da gördüğünüz gibi “>” operatörünü kullanmışım.Tek “>” operatörü dosyanın içini sıfırlar ve yazdıklarımızı içine aktarır.Yazacaklarımızı tamamladıktan sonra dosyanın içinden çıkmak için “ctrl ^ D” control tuşunu kullanıyoruz.Çıktıktan sonra yazdıklarımız dosyanın içine kaydolmuş oluyor.Ama daha sonra yine bu operatörle dosyanın içine yazı yazmaya kalkışırsak dosyanın içini kesinlikle sıfırlar.Eğer sıfırlamadan yazdıklarımız dosyanın sonuna eklensin istersek bu sefer “>>” operatörünü kullanırız.
  • Terminal ekranında da gördüğünüz gibi “cat >> dosya” komutu kullanışım ve içerisine veri aktarmışım.Kaydedip dosyadan çıktıktan sonra tekrar “cat dosya” şeklinde görüntüleyecek olursak yazdıklarımızın dosyanın sonuna eklenmiş olduğunu görürüz.
  • Değinmeyi unuttuğum bir şey var.Eğer cat komutunu “-n” parametresi ile kullanacak olursak dosyanın içeriğini, satırlarını numaralandırmış şekilde verir.

 

 

Evet arkadaslar ne yazık ki bugünkü derste anlatacaklarım bu kadardı.Bir daha ki derste bu dersin telafisini yapacağım.Kendinize iyi bakın. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir