Linux’de Head Ve Tail Komutları

Merhaba arkadaşlar bugün Linux’de head ve tail komutlarının ne işe yaradığını göreceğiz.İlk olarak head komutundan başlayalım.

Nedir Head ve Tail Komutu ?

Birbirlerinden farkları nelerdir?

Head ve tail komutlarıyla bir dosyanın içeriğinden baştan veye sondan istediğimiz kadar satır görüntüleyebiliyoruz.

Peki bu ayrı iki komutun birbirlerinden farkı ne ?

Head kelimesinin türkçe karşılığı “baş” dır.Yani tahmin edebileceğiniz gibi dosyanın içeriğinde baştan istediğimiz kadar satır görüntülememizi sağlıyor.Peki kaç satır?

Eğer head komutunu  default haliyle yani seçeneksiz kullanacak olursak bize dosyanın içeriğinden ilk 10 satırı görüntüleyecektir.Ama bizim istediğimiz kadar satır görüntülensin istersek head komutunun “-n” parametresini kullanabiliriz.Kullanım şekli aşağıdaki gibidir.

head -n satırsayısı dosyaAdı

  • “-n” dediğimiz gibi satır sayısı vermemiz için bir parametredir.
  • “satırsayısı” görüntülemek istediğimiz satır sayısını -n parametresinden sonra belirtiyoruz.
  • En sonda bu işlemi gerçekleştireceğimiz dosya ismini belirtiyoruz.

Fakat şöyle bir ayrıntı var.Eğer komutu aşağıdaki gibi kullanırsak sonuç değişecektir.

head -n -satırsayısı dosyaAdı

Satır sayısının önüne “-” koymamız sonucu değiştirir.Bu iki kullanımın aynı olmadığını bilmeniz önemli.Yapacağım örnekte ayrıntılı bir şekilde ne işe yaradığını açıklayacağım.

Gelelim tail komutuna.

Tail komutu ise head komutunun tam tersine sondan itibaren belli bir satır görüntülememizi sağlıyor.Kullanımı aşağıdaki gibidir.

tail -n satırsayısı dosyaAdı

Bu komutta da gördüğünüz gibi kullanım şekli aynı.Tek fark komutlar ve verdiği sonuçlar değişiyor.Az önce head komutunda söylediğim ayrıntı  tail  komutunda da geçerli.Burada da  satırsayısının önüne “+” işareti koyarsak tail komutunun işlevi değişir.Kullanımı aşağıdaki gibidir.

tail  -n +satırsayısı dosyaAdı

Bu kullanımlardan genel olarak bahsettiğime göre terminal ekranı üzerindeki işlevlere bakabiliriz.

Burada gördüğünüz gibi ilk olarak cat komutuyla “linuxdersi1” adlı dosyamın içeriğini görüntülemişim.

Daha sonra head linuxdersi1 komutuyla dosyanın ilk 10 satırını görüntülemişim.İlk 10 satır görüntülemesinin sebebi komutu  default haliyle kullanmış olmam.Yani komutumu -n seçeneği olmadan kullanmışım.

Sonrasında ise komutumda -n seçeneğini kullanmışım ve head -n 5 linuxdersi1 şeklinde yazmışım.Bu da anlattıklarıma göre dosyamızın ilk 5 satırını görüntülememizi sağlıyor.

En son olarak da komutumu head -n -5 linuxdersi1 haline çevirmişim.Tek fark ne satır sayısından önce “-” kullanmışım.Bu da şu demek oluyor.Dosyamın içeriğinde son 5 satır hariç geri kalanları görüntüle.Satır sayısını da sayacak olursanız bunu göreceksiniz zaten.Head hallaettiğimize göre tail komutunun kullanımına terminalede bakalım.

 

Bu ekran çıktısına bakacak olursak tail komutunu kullanmışız.Şu an ekranda gözükmüyor ama bildiğiniz gibi önce “cat linuxdersi1” komutuyla dosyanın içeriğini tamamen görüntüledik.

Daha sonra tail komutunu default olarak kullandım.Yani seçeneksiz bir biçimdeYukarıda da bahsettiğim gibi tail komutu seçeneksiz kullanıldığında bize dosyanın içerisindeki son 10 satırı döndürecek ki termindalde de gördüğünüz gibi 10 satır görüntülenmiş.

Bir sonra ki kısımda ise tail komutunu -n seçeneğiyle kullanmışım ve satır miktarı  olarak 8 vermişim.Komut da bana dosyanın içeriğinden son 8 satırı görüntülemiş.

En son olarak da “tail -n +8 linuxdersi1” adında bir komut kullanmısım.Bu da bize baştan 8. satırdan sonraki satırları gösterir.(8. satırda dahil)

 

Bugunkü anlatacaklarım bu kadardı.Lütfen bir sorun olursa yorum bırakın.Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

 

Hoşçakalın… 🙂

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir