Linux’de Cp Komutu

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere dosya/dizin kopyalama  komutundan bahsedeceğim.

NEDİR CP KOMUTU?

NE İŞE YARAR?

Cp ismi “copy” den gelmektedir.Yani bu komut bizim kopyalama işlemlerimizde bize yardımcı oluyor.Peki ne kopyalıyor, nereye kopyalıyor?

Bu komutla dosya  ved dizinleri kopyalayabiliriz.Kopyalayacağımız yer de yine dosya ve dizinlerdir.Hemen terminal ekranında nasıl kullanıldığını sizlere göstermek istiyorum.

Gördüğünüz gibi “melike.sh” adlı dosyamı sinavdizini adlı klasörün altına kopyalamışım.Peki gerçekten kopyalandığını nerden anladım.Tabiki sinavdizini adlı klasörü ls -l  komutuyla görüntüledim ve kendisinin altında “melike.sh” adlı dizinin olduğunu gördüm.

Burada ise dizin kopyalama işlemimi gerçekleştirdim.Fakat dizin kopyalama işlemlerinde cp komutunu mutlaka -r seçeneğiyle kullanmalıyım.Gördüğünüz gibi”cp -r dizin Belgeler” yazıp dizin adlı klasörümü Belgeler adlı klasörümün altına kopyalamışım.Tabiki sağlamasını her zaman ki gibi ls -l komutuyla yapmışım.

Bu çıktıdaki içerik benim “yenidosya1” adlı dosyamın içeriğiydi.Fakat başka bir dosyayı bu dosyaya kopyalayınca içeriğinin değiştiğini göreceksiniz.Yani demem o ki bir dosyaya başka bir dosyaya kopyalayınca kaynak dosyaya birşey olmaz fakat hedef dosyanın içeriği sıfırlanır ve kopyaladığımız dosyanın içeriği kopyalanır.

Gördüğünüz  gibi ilk olarak “cp linuxdersi1 yenidosya1” komutuyla linuxdersi1 adlı dosyanın içeriğini yenidosya1 adlı dosyaya kopyaladım ve cat komutuyla yenidosya1 adlı dosyayı görüntüleyince içindeki herşeyin silindiğini ve yeni bilgilerin kaydedildiğini gözlemledim.

Son olarak söyleyeceğim birşey daha var.O da cp komutunun “-i” ve “-f” parametreleri.

-i interactive yani etkileşimli demek.Daha ayrıntılı söyleyecek olursam bir dosyayı kopyalarken bize soruyor kopyalamak istiyor musun diye.Eğer istiyorsak “y” +enter yapıyoruz.İstemiyorsak da aynı işlemi “n”+enter olarak tekrarlıyoruz.Ekranda da bir örneğini göstermişim zaten.

-f force yani zorlama.Adından anlaşılabileceği gibi bu seceneği kullanırsak dosyamız hiç bir sorgulama işlemi yapılmadan hedef kaynağa kopyalanır.

 

Bugün anlatacaklarım bu kadardı.

Hoşçakalın… 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir