Java’da StringTokenizer ve StringBuffer Sınıfları

Arkadaşlar bizi takipte iseniz önceki yazılarımızda String sınıfı kullanarak bazı metodlar ile üzerinde işlemler gerçekleştirdik, şimdi ise String sınıfından dışında StringTokenizer  ve StringBuffer sınıfları kullanımlarını anlatmaya çalışacağız. İlk olarak StringTokenizer sınıfını kullanarak metin parçalama işlemleri gerçekleştireceğiz.

StringTokenizer: Sınıfımız belirli bir string ifadesinin paremetreler halinda parçalama işlemi yapmak için kullanırız.

Not: Eğer bir uzun stringimiz varsa, paremetre olarak boşlukları verebiliriz veya hangi işaret ile ayrılmışsa stringlerimiz o işarette parametre olarakta verilebilir.

Token: Verilen her parametreye denir. Parçalam işlemi yapacak parametreye delimeter denir.

Aşağıdaki örneklerimize bakarak daha iyi anlayalım;

Gördüğünüz gibi boşlukları parametre vererek işlemimizi gerçekleştirdik. Diğer detaylı bilgileri kodumuzda açıklama satırlarıyla anlatmaya çalıştık arkadaşlar.

Bu örneğimizde ise hangi işaretten ayırıp böleceğini biz belirledik, StringTokenizer t2=new StringTokenizer(text2,bol); sınıfımıza 2 parametre olarak (-) işaretini verdik her gördüğünde oradan itibaren bölmesini istedik. İşaret olarak bol=”-;” gibi farklı 2 işarette atayarak böldürebilir veya herhangi birini denk geldiğinde yine bölme işlemini gerçekleştirebilirdik.

StringBuffer: Aslında string işlemlerinin arka tarafında çalışan sınıfdır. Örneğin: String sınıfındaki + operatörünün ekleme yapması aslında StringBuffer sınıfının append ile yapılır.

Arkadaşlar bu bölümde Java’da Nesneye Yönelik Programlamada  StringTokenizer ve StringBuffer Sınıfları konusunu anlatmaya çalıştık. Sizlerde bu örneklerle sınırlı kalmayıp güncel hayattan bir çok örnek program kodlayabilirsiniz takibiniz için teşekkürler… Bizi takip etmeye devam edin bol kodlu günler…

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir