Linux’de Vi Metin Editörü Kullanımı

Merhaba arkadaşlar bugün bir komut değil de Lİnux’de metin editörü kullanımına bakacağız.

Nedir Metin Editörleri ?

Ne İşe Yararlar?

Editörler bizim oluşturduğumuz metin dosyalarının içeriğinde değişiklikler yapmamızı sağlar.

Biz bugün komut satırı editörlerine değineceğiz.Çünkü şu aşamada bizi ilgilendiren editörler komut satırı editörleridir.

Komut satırı editörlerine kısaca CLI da denebilir.(CLI – Command Line Interface).Bu editörleri adından anlaşılabileceği gibi direkt olarak komut satırından kullanıyoruz. Linux öğrenirken kullandığımız terminal penceresinde dosya içeriği düzenlemesinde bu editörleri kullanabiliriz.Yani şöyle ifade edeyim.Her şeyi direkt olarak terminal ekranında yazmıyoruz da bir dosya oluşturup komutlarımızı onun içerisine atıyoruz.Yani her dosya belli bir amaca hizmet ediyor.O yüzden gruplama yapıyomuşuz gibi düşünebiliriz.Bu komut satırı editörlerine örnek olarak vi ve nano yu verebiliriz.Biz bugünkü dersimizde vi editörüyle ilgili bilgi edineceğiz.

Vi Editörü Nedir?

Nasıl Kullanılır?

Kendi türündeki editörlere nazaran daha gelişmiş olduğundan yeni linux kullanıcılarına ya da vim ile yeni tanışanlara karmaşık gelebilir.Vi editörüyle komut satırında aşağıdaki gibi bir dosya açabiliriz.

vi dosyaAdi

 

Terminal ekranında yazım şeklini göstermek istedim.Bu satırı yazıp enter’a bastıktan sonra ne olduğuna bakalım hemen.

İşte bu şekilde boş bir sayfa açılıyor.Gördüğünüz gibi her satırın başında ~ karakteri var.Bu karakter bize o satırn boş olduğunu belirtiyor.Altta ise “yeniders1” [New File] yazıyor.Bu ise sabit birsey.Yani eğer açtığımız dosya ilk defa oluşturulmuşsa aşağıda hemen bir “New File” yazısı belirir.Yani kısacası vi ile dosya oluşturduğumuzda  en alt satır bize dosya ile ilgili bilgiler vermektedir.

Lütfen dosyanın içerisinde yazdıklarıma takılmayın. 🙂

Amacım en alttaki dosya bilgilerini size göstermekti.Gördüğünüz gibi ilk önce dosya ismi daha sonra dosya içeriğinin kaç satırdan oluştuğu en son olarak da dosyanın içeriğindeki karakter sayısını bize veriyor.

Vi editörü iki modda çalışır.Bunlar escape ve insert modlarıdır.Dosyamız ilk açıldığında escape moddadır.Bu moda normal modda denmektedir.Eğer vi editörünü kullanırsanız farkedeceksiniz ki ilk açtığınızda herhangi bir şey yazamıyorsunuz.Çünkü bu modda herhangi bir şey yazamazsınız.Aşağı yukarı hareket etme herhangi, bir karakter silme vs. gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz sadece.Escape denmesinin sebebi ise diğer modlardayken bu moda “esc” tuşuna basarak geçiyor olmamız.Yani ben insert modundaysam ve escape moduna geçmek istiyorsam “esc” tuşuna basmam yeterli.

Yine dosyaları kaydetme ya da kaydetmeden çıkış yapma gibi vs. işlemleri de bu modda gerçekleşiririz.Hemen seçenekleri sıralıyorum.

  • Dosyamızda yaptığımız değişiklikleri kaydetmek için “:w” ;
  • Dosyamızdan direkt olarak çıkış yapmak istiyorsak “:q!”;
  • Dosyamızdaki değişiklikleri hem kaydedip hem de çıkmak istiyorsak “:wq”
  • Dosyada bir değişiklik varsa kaydedip çıksın, yoksa da direkt olarak çıkması için “:x”;
  • İmlecimizin bulunduğu satırı kopyalamak için “yy”, kopyaladığımız satırı yapıştırmak içinse “p” yazmamız yeterlidir.Tabiki bu seçeneklerin hangisini kullanırsak kullanalım “enter” tuşuna basmadan herhangi Bir şey yapamayız.

Şimdi escape modumuzun diğer alternatiflerine bakalım.

Eğer ben o dosyanın içinde,imlecimin bulunduğu yerden ileri doğru istediğim bir kelimeyi bulmak istersem terminal ekranında ilk olarak insert moddaysam ”esc” tuşuyla escape moduna geçmemiz gerekir.Daha sonra ise “/aranılanKelime” şeklinde bir komut yazarsam editör benim istediğim kelimeyi bulacak ve yerini belirtecektir.Aşağıdaki örneğe bakınız lütfen.

Ben “/ataturk” komutu ile dosyamın içerisinde “ataturk” kelimesini aramışım.

Burada ise gördüğünüz gibi ataturk kelimesini beyaz bir şekilde belirtmiş bize.

Diyelim ki bizim imlecimiz üçüncü satırda olsun.Ama aramak istediğimiz kelime de birinci satırda.Burda da geri arama yapabiliriz ”?arananKelime” komutuyla.Yine aynı şekilde escape modunda olmamız gerekiyor.

Benim imlecim 8. satırdaydı ve ben 8. satırdan önceki kısımda “melike” kelimesini arasın istiyorum.O yüzden “!” yerine “?” kullanıyoruz.

Dosyamızın satırı gizliden de olsa numaralanır.Eğer ben satır numaralarını görmek istersem yine escape modunda “: set nu” komutunu yazmam yeterli.Açtıktan sonra kapatmak istersemde “: set nonu” yazmalıyım.

Son olarak insert modunuda açıklayacak olursam dosya içeriğine birşeyler eklediğimiz moddur.”Insert” kelimesinin anlamı zaten eklemek demektir.Escape mod gibi pek bir esprisi yok.Sadece yazı yazıyoruz.

NOT!!!

Escape modundayken Insert moduna geçmek istersem “esc+i”, Insert modundayken escape moduna geçmek istersem de “esc” tuşuna basmam yeterli.

Evet arkadaşlar Vi editörüyle ilgili kabataslak değineceklerim bu kadardı.Umarım yardımcı olmuşumdur.Kendinize çok iyi bakın.

Hoşçakalın… 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir