Java’da Hata Yakalama (Exception Handling/ Try-Catch-Finally)

 Exception yani türkçe anlamı istisnalar olan, bizlerinde bazen programlarımızda istemeden de olsa kodalmada hata yazptığımız ve fark edemediğimiz noktalarda bu istisnayi durumlarda nasıl bir müdahale etmemiz gerektiğini detyalı bir şekilde inceleyeceğiz.

 Try-Catch: Java  hatalar konusunda hassas bir programlama dili olduğu için, hataları anlayıp ayıklamak için try-catch bloklarını kullanabiliriz. Try-catch blokları sayesinde hatayla karşılaşacağımız durumlarda ve hata olsun veya olmasın ne yapmamız gerektiğini bu bloğumuzu kullanarak programımıza anlatabiliriz.

şeklinde bir kullanıma sahiptir. Şimdi bir örnek üzerinde test edelim arkadaşlar;

Arkadaşlar bu basit yapılı örneğimizde 2 farklı sayı alıp bölme işlemi yapıyoruz. Bölme işleminde oluşabilecek mantıksal veya basit hatalarımız için try bölümünde buraya bak hata olabilir, var isede catch de bu hatanın türünü vermesini istedik. Örnekte Bölünen sayi:5 Bölen sayi:0 olarak aldık sonucumuz tanımsız yani hatalı bir sonuç  içerdiği durumda java.lang.ArithmeticException: / by zero hatayla karşı karşıya kaldığımızı görebiliriz.

Try-catch-finally: Yukarda anlatığımız try-catch bloklarına ek olarak finally bloğunu ekleyerek hata olsun veya olmasın her türlü durumda hangi işlemin veya mesaj verilmesi gerektiğini finally bloğuna yazabiliriz.

Şimdi bir örnek üzerinde inceleyelim;

Gördüğünüz gibi string ifade girildiği için bir hata aldık ve her seferinde 0-100 arasında girilmesi için uyarı mesajında bulunduk.

Arkadaşlar bu bölümde Java’da Nesneye Yönelik Programlamada  Execption Handling konusunu anlatmaya çalıştık. Sizlerde bu örneklerle sınırlı kalmayıp güncel hayattan bir çok örnek program kodlayabilirsiniz takibiniz için teşekkürler… Bizi takip etmeye devam edin bol kodlu günler…

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir