Linux’de Özel (WILDCARD-JOKER) Semboller

Merhaba arkadaşlar

Bugünkü yazımda sizlere Linux’de Wildcard(joker) karakterlerinden bahsedeceğim.Türkçe karşılığından da anlayabileceğiniz gibi bu karakterleri joker olarak kullanabiliriz.Yani diyelim ki bir dosya da herhangi bir işlem yapacağım.Ama bu dosyanın adını tam olarak bilmiyorum.Tek bildiğim dosyanın adının K harfiyle başladığı olsun.İşte o zaman dosya adını bilmediğim için  kullanacağım komuta argüman olarak “^K” yazmam yeterli olacaktır.Anlamadıysanız merak etmeyin örneklerinden bahsedeceğim. İlk olarak bu joker karakterleri ve ne işe yaradıklarınıı görelim.

YILDIZ (*) KARAKTERİ

Yıldız karakterini sıfır, bir ya da daha fazla karakterin yerine kullanabiliriz.Mesela; “*A98” yazarsak bu ifade BA98, 5A98,ZmnjhjcA98….. gibi herşey olabilir.Sadece sabit olan “A98” kısmı.Bu kısımdan önce “*” jokerini kullandığım için bircok ifade türetilebilir.

SORU İŞARETİ (?) KARAKTERİ

Soru işareti ise yalnızca tek bir karaktere karşılık gelir.Örneğin; “s?” yazarsam bu ifade “s1, sd, s+, s6…..” şeklinde türetilebilir.

KÖŞELİ PARANTEZ ([]) KARAKTERİ

Köşeli parantezde ise ya belli bir karakter kümesi ifade edilir ve bunlardan biri seçilir ya da bir karakter aralığı tanımlanır.O aralıktaki karakterlerden biri seçilir.

Mesela, “[1-9]a” ifadesinden şunlar türetilebilir : “1a,2a,3a,4a,5a,6a,7a,8a,9a”

Ya da “[+b6]dosya” ifadesinden de ; “+dosya, bdosya, 6dosya” ifadeleri türetilebilir.

Melike[1-4]?

Mesela yukarıdaki ifadeden aşağıdakileri türetebiliriz.

Melike1z, Melike2+, Melike3M…..(Burada dikkat etmemiz gereken şey “?” nin tek bir karaktere karşılık geldiği.)

Şimdi de terminalde örneklerimize bakalım.

Mesela burada ilk olarak “ls -l” komutuyla sistemimdeki dosya ve dizinleri listeledim.

Daha sonrasında ise “ls S*” yazarak baş harfi S olan dosyaları listelemek istemişim ve sonuç olarak “SeçeneklerGir.sh” ismi dönmüş.

İkincisinde de “ls *.sh” komutuyla uzantısı “.sh” olan dosyaları aramışım.”.sh” ifadesinden önce * karakterini kullandığım için her türlü karakterin  bulunmasına izin vermişim.

Burada da örnek olarak “ls -l [k-p]*” komutunu kullanmışım.Burada ki sınırlandırmam ise k ve p arasındaki harflerden biriyle başlayıp herhangi bir karakter dizisiyle devam eden dosya ya da dizinleri listelemek yönünde olmus.

 

Evet arkadaşlar konuyla ilgili anlatacaklarım bu kadar.Kendinize çok iyi bakın.

 

Hoşçakalın… 🙂

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir