Android RadioButton ve RadioGroup

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere RadioButton’ un çalışma mantığını göstereceğim. RadioButton bir çok projede kullanılabilir. Genelde anket, cinsiyet seçimi gibi konularda kullanılıyor. Ayrıca bu tıklanılan değerleri de geri döndürüp kullanabiliyorsunuz. İlk önce RadioButton ve RadioGroup u import etmeliyiz. Bizde 3 tane radiobutton oluşturup bunları gruplayalım ve küçük bir örnek yapalım. Tasarım kısmında yapacağımız;

Evet tasarım kısmında radio butonları tanımladık ve grupladık. İsterseniz gruplamadan da yapabilirsiniz.

Main blogumuzda;

Kodumuzda ilk önce tasarım modunda oluşturduğumuz RadioButtonları main blogunda tanımladık. Şu durumda tanımlamaya gerek yok lakin ben nasıl tanımlandığını bir kez daha gösteriyim dedim. Daha sonra Buton yardımıyla  hangi radiobuton un aktif edilip edilmediğine bakıyoruz. Bunuda bize sağlayan getCheckedRadioButtonId() fonksiyonudur. Bunu bir integer değişkene atayıp. Swich case yardımıyla radio buton bloklarına giriyoruz. İşlemlerimizi o bloklara yazabiliriz.

Evet arkadaşlar elimden geldiğince anlatmaya çalıştım .Yanlışım eksiğim varsa lütfen yorumlarda belirtin.Yorumlarınız bizim için çok önemli, projelerde görüşmek üzere Esen kalınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir