C# Console Dersleri Ders-16 “Console Tasarımı”

Bu ders C# console ile ilgili son dersimiz olacak. Gelecek derslerimizde C# GUI ile devam edeceğiz.

Bu güne kadar kodlarımızın çıktılarını siyah bir ekranda almıştık, fakat biz farklı bir renk isteseydik ne yapmamız gerekecekti? Bu isteğimizi karşılayacak komut “Console.BackgroundColor” . Bu komutu şu şekilde kullanıyoruz;

Kodumuzu yazdık ve çıktımızı aldık.

Bizim amacımız arka planı tamamen değiştirmekti fakat kodumuz sadece yazdığımız yazının arkasında bulunan bölgeyi değiştirdi. Bu aşamada küçük bir ekleme yapmamız gerekecek, o ekleme de console ekranımızı güncelleyecek olan ekranı temizleme komutumuz yani “Console.Clear()”.

Arka planımıza renk ataması yaptık fakat yazımızın rengi hala standart renginde. Yazı rengimizi değiştirmek için kullandığımız komut ise “Console.ForegroundColor”.  Ren atması tıpkı arka plan rengini değiştirdiğimiz komut gibi.

Kodumuzun çıktısı ise bu durumda;

Son olarak console ekranında değiştireceğimiz kızım ise başlığımız. Standart olarak console ekranımız çalıştığında başlığı diskte kayıtlı olduğu konum olur.

Bizim bu alanı değiştirmek için kullanacağımız komut ise “Console.Title”. Doğrudan string bir değere veya string bir değişkene eşitleyerek kullanıyoruz.

Kodumuzun tam şekli ise şöyle;

Yazımın başında da dediğim gibi önümüzdeki ders C# GUI ile devam edeceğiz. Önümüzdeki ders görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir