Android EditText ve TextView

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere EditText’ in nasıl kullanılacağını göstereceğim. EditTextbir çok projede kullanılabilir. Genelde üye olma, giriş yapma gibi konularda kullanılıyor. İsterseniz örnekle devam edelim;

Tasarımda kısmında olan

Evet tasarım kısmında gördüğünüz gibi TextView lerde yazı boyutu, yazı stili , yazı özellikleri vs ekleyebiliyoruz. EditText te ise özellerini vs ekleyebiliyoruz ve bunları kullanabiliyoruz.

Main bloğumuzda;

Kodumuzda ilk önce tasarım modunda oluşturduğumuz nesneleri main bloğunda tanımladık. Daha sonra buton yardımıyla EditText lere yazı yazılıp yazılmadığını kontrol etmek amacıyla küçük bi if blogu ekledim. İf bloğunda EditText e yazılanları çekip string yapıyor ondan sonra ise boyutuna bakıyoruz. Boyutları 0 dan küçük ise bilgileri kontrol ediniz diyerek bir bildiri geçiyoruz. Eğer büyükse başarılı olduğunu belirtiyoruz. En son ise EditTextlere boş karakter atayıp temizliyoruz. Kodun çalışma mantığı budur.

Evet arkadaşlar elimden geldiğince anlatmaya çalıştım .Yanlışım eksiğim varsa lütfen yorumlarda belirtin.Yorumlarınız bizim için çok önemli, projelerde görüşmek üzere Esen kalınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir