C# Form Ders-2 “TextBox-Button “

Önceki dersimizde C# Form derslerine giriş yapmıştık, label bileşenini öğrenmiştik.

Bileşenlerde kaldığımız yerden devam edip “textbox” ve  “button” bileşenlerini öğreneceğiz.

TextBox bileşeni bize kullanıcıdan veri almaya olanak sağlar. Girdiğimiz veri tipi ne olursa olsun döndürdüğü değer daima string olacaktır. Yani eğer integer tipinde bir veri okumak isteseydik tip dönüşümü yapmamız gerekecekti.

TextBox bileşenleri tanımlandığında standart olarak tek satıra yazı yazmaya izin verir. Peki biz bu bileşene birden fazla satırlık bir yazı yazmak isteseydik ne olacaktı. Bunu  için kullanacağımız anahtar kelime “multiline”. Bu komutun kullanım şekli ise label bileşeninden alışık olduğumuz biçim olan;

O zaman öğrendiklerimiz ile küçük bir proje yapalım. Projenin amacı kullanıcıdan aldığı verileri butona basıldığında bir label bileşenine aktarmak olsun.

Form ekranımızı oluşturarak başlayalım;

Daha sonra kodlamaya geçelim. İlk atamaları kurucu metot içinde yapıyoruz.

Burada karşımıza bilmediğimiz bir komut cıktı.  Bu komut bize form ekranımız derlendiğinde o bileenin ekran üstünde gözükmesini engellemek.

Her şey tamam fakat butona tıklama olayını nasıl algılayacağız? Bunun için yapmamız gereken şey sadece tasarım ekranı üstündeyken buton bileşenine çift tıklamak.  Bizi doğrudan “button_Click”  adlı bir metot oluşturmuş şekilde kod ekranına yönlendirecek. Buraya yazacağımız kod ise gayet basit, textBox bileşeninin içeriğini görünmez olan label bileşenlerinin içeriğine eşitlemek. Kodumuz ise şöyle;

Çalıştırıp çıktısına bakalım;

Kodumuzun tamamı ise şu şekilde;

Gelecek derslerimizde görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir