Samsung’un Katlanabilir Telefonu

Teknoloji devi Samsung geliştiricilere açık SDC 2018-San Francisco etkinliğinde katlanabilir telefonunu tanıttı. Sadece tanıtım ile kalmayacak bu cihaz için önümüzdeki aylarda seri üretime geçilecek.

Galaxy X ya da F adı ile piyasaya sürülmesi beklenilen cihaz “Infinity Flex Display” adı verilen yeni bir teknolojiye sahip katlanabilir ekran ile sunuldu. Firmanın bildirdiği açıklamalara göre bu ekran teknolojisi sayesinde ekranlar görüntü bozulmadan defalarca katlanabilecek. Bu da bizlere gelecek yıllarda hayallerimizde yer alan  bir çok teknolojik ürünün hayata geçebileceğini düşündürüyor. Ancak unutulmamalıdır ki telefonların katlanabilir bir tasarıma sahip olmasının nedeni sadece ekranlar değildir. Çeşitli materyallerden üretilen telefon kasaları, telefonu telefon yapan işlemci, RAM, ve depolama birimleri gibi donanımlar henüz ekranlar kadar esnek değil 😀 .

Teknolojinin hızlanarak ilerlediği bu zamanlarda Samsung’un bu başarısı ise göz ardı etmek tabi ki mümkün değil. Bu başarının maliyetli AR-GE faliyetleri ile çalışma zorluğununu bilen Samsung tanıtımda cihazlarının tasarımını tamamen geliştiriciler ile paylaşmaktan kaçındı ve telefon tanıtılırken sahne ışıkları karartıldı.

Telefonun kullanılabilir ve güncel telefonlar ile yarışabilir olması için önemli olan diğer teknik özellikleri ise şu şekilde:

  • Açık halde 7.3″ ekran ve kapalı halde 4″ e kadar düşen bir ekran
  • 200 gr. ağırlık
  • 3 Uygulamaya kadar Çoklu Aktif Pencere özelliği
  • Kullanıcı arayüzünde ise yeni tanıtılan Samsung One UI olması bekleniyor

Fiyat ve Çıkış Tarihi:

Telefon hakkında son edinilen bilgilere göre fiyatının 1500 ile 2000 dolar arasında olması ve 2019 yılında çıkması bekleniyor.

 

Telefonun tanıtım anını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Osman KORUCU

Merhaba, ben Osman. Erzurumluyum. Atatürk Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği okuyorum. Üniversiteye başladığım zamana kadar yazılımla uğraşmasam da bilgisayar ile çok vakit geçiriyordum. İlk kez aldığım yazılım dersleri C / C++ oldu sonrasında ise HTML, CSS, JavaScript, Java ve Python dersleri aldım. Kendimi geliştirip mobil platformlara yönelmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.